Druk 3D – czas na stalowy most

Druk 3D sprawdzał się do tej pory przy produkcji breloków, obudów do telefonów, ale i przy tworzeniu protez. Pewna firma z Holandii wprowadza jednak ten proces na jeszcze wyższy poziom i planuje wydrukować stalowy most, którym przeprawiać się będą ludzie.
most-3d.jpg

Amsterdamska firma od wielu lat zajmuje się rozwojem opłacalnego, mającego zastosowanie w praktyce druku 3D. Jednak materiałem nie są już tylko polimery (dla ułatwienie nazwijmy go plastikiem), a tworzywo trudniejsze do formowania – stal. Najnowszy wieloosiowy robot, który może drukować stalowe struktury w powietrzu ma wybudować most nad kanałem w centrum miasta. Dzięki przełomowemu urządzeniu mogą pracować tam, gdzie do tej pory nie było to możliwe, nie musi się to odbywać w specjalnym pomieszczeniu.

Robot, który wykona most, nosi imię MX3D. Może drukować przy użyciu stali, stali nierdzewnej, aluminium, brązu, miedzi. Nie potrzebuje przy tym dodatkowych maszyn, bo ma wbudowaną spawarkę, dzięki której połączy wiele elementów konstrukcji. Tworzone będą tak, jak te polimerowe – doprowadzając budulec do topnienia.Most w Amsterdamie budowany będzie przez dwa niezależne roboty MX3D – każdy zacznie po przeciwległych brzegach. Gdy spotkają się pośrodku, zespawają ze sobą stworzone konstrukcje. Taka metoda nie będzie powodowała nadmiernych naprężeń, aniżeli gdyby jedna maszyna miała wykonać cały łuk od początku do końca.

Według twórców most ze stali niesie za sobą metaforę – ma łączyć nowe technologie z nobliwością starego miasta. Osoby stojące za projektem zapowiadają, że to początek nowego etapu w druku 3D, bardziej funkcjonalnego i trwałego.

Władze Amsterdamu wkrótce ogłoszą lokalizację mostu, a jego drukowanie rozpocznie się we wrześniu 2015 roku.Dodał(a): Paweł Janusz Poniedziałek 15.06.2015