Dron lądujący na pionowych powierzchniach

Ten dron jest jak mucha – może lądować na niemal dowolnych pionowych powierzchniach. Prototyp takiej maszyny powstał właśnie na jednym z kanadyjskich uniwersytetów.
dron_14.jpg

Drony to bardzo użyteczne urządzenia, ale jak wszystkie maszyny latające mają jedną wadę – mogą lądować tylko na poziomych powierzchniach płaskich. Albo właściwie – mogły do tej pory, ponieważ kanadyjscy naukowcy z uniwerku w Sherbrooke stworzyli właśnie drona, który jest w stanie lądować także na pionowej ścianie.

S-MAD – bo tak nazywa się to urządzenie – przypomina mały samolot i właściwie nim jest, bo dodatkowo lata na tej zasadzie, co szybowiec. Od standardowego samolotu różni się jednak tym, że w momencie podchodzenia do lądowania jest on w stanie zmienić swoje położenie tak, że może wylądować na dowolnej pionowej ścianie, o ile ma ona chropowatą powierzchnię.

Powierzchnia ściany musi taka być, ponieważ S-MAD wyposażony jest w mikrokolce, za pomocą których się w nią wczepia i de facto na niej zawisa. Jest taką trochę muchą, albo Spider-Manem.Wbrew pozorom wymyślenie takiego drona nie było sprawą prostą. W końcu naukowcy musieli wziąć pod uwagę szereg czynników, choćby to, w jaki sposób urządzenie było w stanie na tyle zwolnić, by nie roztrzaskać się o ścianę i jednocześnie nie runąć z hukiem na ziemię.

Na tę chwilę S-MAD jest prototypem, jednak kanadyjscy jajogłowi mają nadzieję, że już niedługo ich maszyna wejdzie do powszechnego użytku. Ich zdaniem można ją wykorzystywać np. do gromadzenia informacji w logistycznie trudnych warunkach.Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. youtube.com Środa 23.08.2017