Dostaniemy kolejny dzień wolny od pracy? Petycja w tej sprawie już została złożona w Senacie

Kolejny dzień ustawowo wolny od roboty to zawsze dobry pomysł. Tym razem chodzi o święto, które zapewne niewielu z was nawet obchodzi.
iStock-503070669.jpg

Na pewno kojarzycie Zielone Świątki, znane także jako Zesłanie Ducha Świętego. Ale prawie na pewno też mało kto z was kiedykolwiek obchodził to święto (chyba, że się mylimy?). To jednak bez znaczenia, ponieważ do Senatu RP wpłynął projekt petycji, by poniedziałek po Zielonych Świątkach uczynić dniem ustawowo wolnym od pracy.

Autorami tej petycji są przedstawiciele Fundacji Naukowej Katolików Eschaton, którzy złożyli ją do Senatu już w lutym 2018. Jak pisze „Rzeczpospolita”, która poinformowała o całej sprawie, senatorowie nie odrzucili tego projektu i na poważnie rozważają wprowadzenie go w życie.

Gdyby tak się stało dodatkowy dzień wolny od roboty przypadałby w maju lub czerwcu – Zesłanie Ducha Świętego jest bowiem świętem ruchomym uzależnionym od Wielkanocy. W 2018 roku Zielone Świątki przypadają 20 maja, z kolei rok później – 9 czerwca.

W tej chwili petycją zajmuje się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, a w niedalekiej przyszłości mają ją zaopiniować Episkopat i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Problemem może być jednak bliskość Zielonych Świątek i długiego weekendu na początku maja – wówczas okazałoby się, że bardzo znaczna część tego miesiąca jest wolna od pracy, co oczywiście nie byłoby zbyt korzystne dla gospodarki kraju.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Piątek 04.05.2018