Dopalacze będą traktowane jak narkotyki – nowe przepisy weszły właśnie w życie

Od teraz osoba posiadająca dopalacze lub handlująca nimi będzie traktowana tak samo, jak handlarze i posiadacze narkotyków. 21 sierpnia weszły nowe przepisy regulujące tę kwestię.
iStock-450669263.jpg

Do tej pory kwestie prawne związane z dopalaczami nie były do końca uregulowane. Jednak na mocy nowelizacji ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej dopalacze będą traktowane dokładnie tak jak narkotyki. Za ich posiadanie grozić więc będzie do trzech lat więzienia, z kolei za handel nimi – do dwunastu.

Dopalacze mają też znaleźć się na liście związków zakazanych, która będzie stanowiła załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia. W ten sposób proces aktualizacji listy kolejnych substancji ma być znacznie łatwiejszy i szybszy. Przepisy mają też na nowo definiować to, czym jest dopalacz, by utrudnić ich producentom obchodzenie prawa przez sprytne manipulacje nazwami czy składem.

W ramach nowych regulacji każdy przypadek zatrucia dopalaczami ma być też zgłaszany do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w której sporządzany będzie zaś specjalny raport podsumowujący zgłoszenia z danego roku.

Na mocy przepisów każda osoba uzależniona od dopalaczy otrzyma też taką samą pomoc, jak osoby uzależnione od narkotyków.


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Wtorek 21.08.2018