Dom we Włoszech za 1 euro. 90 sztuk na sprzedaż

Włosi nie po raz pierwszy starają się uchronić niewielkie miejscowości przed zapaścią wynikającą ze spadającą liczbą ludności. Teraz do grona miast oferujących domy za 1 euro dołączyła Bisaccia.

iStock-533704012.jpg


Dom za niecałe 5 złotych to brzmi jak oferta marzeń. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ceny mieszkań w Polsce i niezbyt przyjemny klimat, to perspektywa zamieszkania w słonecznej Italii wydaje się niezwykle kuszącą ofertą.

Wcześniej możliwość zakupu domu w niezwykle okazyjnej cenie oferowały miejscowości położone m.in. na Sycylii, Sarydynii i w Ligurii. Teraz pojawiła się opcja taniego lokum w miejscowości Bisacccia (4 tys. mieszkańców) położonej w regionie Kampania.

W odróżnieniu od innych ofert, nabywcy nie dają deadline’u na remont – oczywiście muszą oni doprowadzić do właściwego stanu domy, które kupią za symboliczną kwotę. Do sprzedania jest 90 domów, które są położone w historycznej części miasta.

Wszystkie budynki są skupione obok siebie, co – zdaniem autorów pomysłu – powinno zachęcić do wspólnych inwestycji rodziny, grupy przyjaciół i wszystkich, którzy chcieliby mieszkać blisko siebie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: RAJ NA ZIEMI SZUKA PRACOWNIKÓW

Władze miejscowości podkreśliły, że wielkim atutem ich oferty jest fakt, że wystawione na sprzedaż budynki należą do miasta, a to wyklucza problemy z ewentualnymi roszczeniami właścicieli.

Swoją ofertę może złożyć każdy, jednak trzeba pamiętać, że za kwotą 1 euro kryją się koszty, o których gminy nie mówią głośno. Każdy kupujący musi liczyć się z kosztami notarialnymi i administracyjnymi. Do tego należy doliczyć koszty remontu, który zazwyczaj zamyka się na poziomie 25 tys. euro, czyli 100 tys. złotych.


No i na koniec trzeba mieć też świadomość, że urokliwe włoskie miasteczka nie pustoszeją bez powodu. Choć zapewne cudownie żyje się w odnowionych zabytkowych domach, które kupiło się za grosze, to jeszcze trzeba mieć z czego żyć. A włoska prowincja nie słynie z nadmiaru wolnych wakatów.


ZOBACZ GALERIĘ: NAJCHĘTNIEJ KUPOWANE AUTA PRZEZ POLAKÓW W 2019

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 21.01.2020