Dlaczego piwo sprawia, że jesteśmy szczęśliwi

Piwo i szczęście to w zasadzie synonimy i można ich używać naprzemiennie w tym samym znaczeniu. Dlaczego jednak tak jest, że akurat piwo sprawia, że jesteśmy tacy szczęśliwi? Jest na to naukowa odpowiedź.


Wypicie piwa, ewentualnie siedmiu, czyni nas wszystkich szczęśliwymi głównie dlatego, że piwo jest zimne, dobre i zawiera w sobie alkohol. Nie jest to jednak cała prawda. Nie zapominajmy bowiem, że szczęście oraz wszystkie inne uczucia (tak, miłość też) to w gruncie rzeczy reakcje chemiczne naszego mózgu na pewne zewnętrzne bodźce. A piwo nie tylko sprawia nam wszystkim radość tylko z samego faktu bycia piwem, ale także realnie oddziałuje na nasz organizm, stymulując nasz ośrodek nagrody.

Wpadli na to naukowcy z uniwersytetu w Norymberdze. W swoich badaniach odkryli bowiem, że złocisty trunek zawiera w sobie składnik chemiczny zwany herodoniną, który aktywuje receptor dopaminy D2 w mózgu (ośrodek nagrody). A to właśnie wydzielanie dopaminy bezpośrednio sprawia, że czujemy się szczęśliwi, a jej działanie objawia się m.in. uczuciem zwanym „motylami w brzuchu”.

Dopamina odpowiada też za uczucie tzw. „hedonistycznego głodu”, które z kolei sprawia, że chcemy czegoś więcej, mimo że nasze fizyczne potrzeby zostały już zaspokojone. To właśnie dlatego tak trudno zjeść tylko jedno ciastko, jedną kostkę czekolady, albo – zatrzymać się na jednym piwie.

Z piwem, jak sami wiecie, jest natomiast szczególnie trudno, a to właśnie z tego powodu, że wspomniana herodonina jest jedną z najsilniej wpływających na receptory dopaminowe substancji, wobec czego „głód” następnego kufla zimnego pienistego zazwyczaj okazuje się niepohamowany, a wyjście z kumplami „na jedno piwo” kończy się na co najmniej pięciu.

I pewnie dlatego też to właśnie po piwie ludziom najbardziej puszczają hamulce.

ZOBACZ TEŻ:

Dobre, ładne i idealne na dzisiejszy wieczór. Kto dziś ma w planach polskie piwa, podnosi kciuk w górę (i czyta o nich w aktualnym numerze CKM)!

Opublikowany przez CKM Czasopismo Każdego Mężczyzny na 19 września 2015
Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. istock.com Poniedziałek 02.10.2017