Czy Polacy obronią kraj? Sondaż

Jak waleczni są Polacy? Okazuje się, że heroizm i patriotyzm, pojmowany przez wymachiwanie wrogowi szablą przed nosem, został w poprzednim stuleciu.
polacy-na-wojnie.jpg

Millward Brown przeprowadził dla TVN24 w marcu dwa sondaże. Pytania dotyczyły napiętej obecnie sytuacji geopolitycznej w Europie, zaufania NATO w kwestii pomocy na wypadek agresji wymierzonej w nasz kraj oraz ilu Polaków chwyciłoby za broń, gdyby najeźdźca przekroczył nasze granice. Oto Wyniki

Sonda

W razie agresji na Polskę


Czy obecna sytuacja doprowadzi do wojny w Europie, która może objąć Polskę?
NIE - 58%
TAK - 39%
NIE WIEM - 3%


Czy gdyby doszło do konfliktu zbrojnego sojusznicy z NATO wywiązaliby się wobec Polski ze swoich zobowiązań obronnych?
NIE - 49%
TAK - 44%
NIE WIEM - 7%


Proszę sobie wyobrazić sytuację, że Polska zostaje zaatakowana zbrojnie przez inny kraj. Jak zachował(a)by się pan(i) w tej sytuacji?
- Stawiał(a)bym opór, ale nie walcząc zbrojnie, tylko angażując się w inne niemilitarne działania – 37%
- Walczył(a)bym zbrojnie – 27%
- Wyjechał(a)bym z kraju – 19%
- Poddał(a)bym się najeźdźcom – 5%
- Nie wiem / trudno powiedzieć – 11%

Skąd takie wyniki? Polacy nie mają zaufania do instytucji państwowych i nie chcą za nie walczyć. Socjologowie tłumaczą, że obecnie bardziej martwimy się tym, czy mamy pracę, mieszkanie, zatankowany samochód, a nie czy ktoś narusza nasze granice.

A Ty chwyciłbyś za broń i (po wyrównaniu nią paru rachunków) ruszyłbyś w obronie Polski, czy załapałbyś za walizkę i wyjechał do znajomych lub rodziny na Wyspy? A może widzisz się w roli stratega, układającego plan walk zza biurka w bezpiecznym bunkrze?

Dodał(a): Paweł Janusz Czwartek 19.03.2015