Czy Polacy obronią kraj? Sondaż

Jak waleczni są Polacy? Okazuje się, że heroizm i patriotyzm, pojmowany przez wymachiwanie wrogowi szablą przed nosem, został w poprzednim stuleciu.
polacy-na-wojnie.jpg
Millward Brown przeprowadził dla TVN24 w marcu dwa sondaże. Pytania dotyczyły napiętej obecnie sytuacji geopolitycznej w Europie, zaufania NATO w kwestii pomocy na wypadek agresji wymierzonej w nasz kraj oraz ilu Polaków chwyciłoby za broń, gdyby najeźdźca przekroczył nasze granice. Oto Wyniki

Sonda

W razie agresji na Polskę


Czy obecna sytuacja doprowadzi do wojny w Europie, która może objąć Polskę?
NIE - 58%
TAK - 39%
NIE WIEM - 3%


Czy gdyby doszło do konfliktu zbrojnego sojusznicy z NATO wywiązaliby się wobec Polski ze swoich zobowiązań obronnych?
NIE - 49%
TAK - 44%
NIE WIEM - 7%


Proszę sobie wyobrazić sytuację, że Polska zostaje zaatakowana zbrojnie przez inny kraj. Jak zachował(a)by się pan(i) w tej sytuacji?
- Stawiał(a)bym opór, ale nie walcząc zbrojnie, tylko angażując się w inne niemilitarne działania – 37%
- Walczył(a)bym zbrojnie – 27%
- Wyjechał(a)bym z kraju – 19%
- Poddał(a)bym się najeźdźcom – 5%
- Nie wiem / trudno powiedzieć – 11%

Skąd takie wyniki? Polacy nie mają zaufania do instytucji państwowych i nie chcą za nie walczyć. Socjologowie tłumaczą, że obecnie bardziej martwimy się tym, czy mamy pracę, mieszkanie, zatankowany samochód, a nie czy ktoś narusza nasze granice.

A Ty chwyciłbyś za broń i (po wyrównaniu nią paru rachunków) ruszyłbyś w obronie Polski, czy załapałbyś za walizkę i wyjechał do znajomych lub rodziny na Wyspy? A może widzisz się w roli stratega, układającego plan walk zza biurka w bezpiecznym bunkrze?

Dodał(a): Paweł Janusz Czwartek 19.03.2015

Komentarze

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
piter286 (2015-03-20 22:51:48)

Nie walczyłbym za to czego nie ma, za "wolną" Polskę.


ale pie*dolisz od rzeczy ,ciekawe jak będziesz interpretować słowo wolność po tym jak ruscy wprowadzą swój rząd u nas ,a wprowadzą jak będzie więcej takich jak ty. Najlepiej już weź nogi za pas. A tak na koniec to mam pytanie do ciebie, skoro nie żyjesz w "wolnej" Polsce to czemu stąd nie wyjedziesz? Nie wiem co rozumujesz po przez "wolność" ale skoro polska nie jest dla ciebie wolna to wolność znajdziesz tylko tam gdzie nie ma rządu, dyktatury itp. Wiadomo ,że są ograniczenia ale one nie ograniczają twojej wolności... no bo sam sobie odzpowiedz ,czego ci nie wolno? Zgłoś naruszenie
NanusArt (2015-03-20 20:52:27)
Nie walczyłbym za to czego nie ma, za "wolną" Polskę. Zgłoś naruszenie
Komentarze (2)