Czego się boją polscy faceci?

Teoretycznie prawdziwy mężczyzna niczego się nie boi. A jak jest naprawdę? Badacze sprawdzili, czego boją się współcześni Polacy.
iStock-5278796911.jpg

Facet jest od tego, żeby stawiać czoła wyzwaniom, a w jego DNA wpisana jest wola walki. W czasach względnego pokoju, kiedy nie ma potrzeby wykazywania się męstwem na wojennym froncie, wciąż mierzymy się z niełatwą rzeczywistością, którym podołać mogą jedynie prawdziwi mężczyźni. Co prawda nie chodzimy na polowania, to zabijamy łazienkowe pająki, by ochronić ukochaną, zmieniamy opony i pocimy się na siłowni. Ale nawet tak zahartowana psychika nie udźwignie wszystkiego. Naukowcy postanowili sprawdzić, co spędza sen z powiek polskim herosom.

Uczestnicy sondażu zrealizowanego przez IPSOS dla OKO.press musieli odpowiedzieć na pytanie: "Które z dziewięciu poniższych zjawisk uważa Pan/i za najpoważniejsze zagrożenia dla Polski w XXI w.? Proszę wskazać maksymalnie dwa?". Czym ankieterzy straszyli swoich rozmówców? Zmianą klimatu, ruchem LGBT, wyjściem Polski z UE, katastrofą służby zdrowia, nasileniem ruchów nacjonalistycznych, starzejącym się społeczeństwem, wewnętrznym konfliktem politycznym, kryzysem ekonomicznym i oczywiście Rosją. Osoby uczestniczące w badaniu zostały również poproszone o sprecyzowanie poglądów politycznych. 

Jak się okazuje, polscy mężczyźni są dużo bardziej przywiązani do tradycyjnych wartości i aż 37 % z nich, co stanowiło większość ankietowanych, określiło swoje sympatie polityczne jako prawicowe. Nie powinien więc dziwić wynik badania, w świetle którego największa grupa badanych, bo aż 31 % Polaków w wieku 18-39 lat boi się ideologii gender i ruchów LGBT.  Następnie mężczyzn przeraża wizja wzrostu temperatur i braku wody (28 %), a pierwszą trójkę zamyka starzenie się społeczeństwa (26 %). 

Porównując, dla kobiet w tym samym przedziale wiekowym najpoważniejszym niebezpieczeństwem jest kryzys klimatyczny (38 %), zły stan służby zdrowia (27 %) i wyjście Polski z Unii Europejskiej, które trzecie miejsce zajmuje wraz z nasileniem ruchów nacjonalistycznych (25 %) Kobiety też prawie dwa raz rzadziej niż mężczyźni boją się zagrażającej naszemu krajowi Rosji.  


Żadne badanie nie ujęło najgłębiej skrywanego lęku, który drzemie w umyśle każdego faceta. Który z nas się nie przeraził, widząc jak nagle skończyła się flaszka? ZOBACZ TAKŻE: ZACHOWUJ SIĘ JAK MĘŻCZYZNA - MĘSKI KODEKS CKMDodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Piątek 20.09.2019