Cannabis powstrzymuje przed braniem cięższych narkotyków

Nowe badania wskazują, że cannabis zawarty w marihuanie nie tylko nie staje się „preludium” do zażywania cięższych narkotyków, ale wręcz przed tym powstrzymuje.
iStock-467231710.jpg
Debata nad legalizacją marihuany w różnych krajach trwa od lat, a jednym z koronnych argumentów przeciwników tego procesu jest właśnie fakt, że ziółko rzekomo w prostej linii prowadzi do walenia w żyłę heroiny w zapyziałej bramie jakiejś meliny. 

Tymczasem, jak wskazują badania niedawno przeprowadzone na Uniwersytecie w Nowym Meksyku, marihuana może mieć wręcz odwrotne działanie, tzn. wręcz zmniejszać ryzyko tego, że ktoś po jej zażyciu w przyszłości sięgnie po twarde narkotyki lub przedawkuje leki na receptę.

By dojść do takich wniosków, naukowcy z Nowego Meksyku wzięli pod uwagę gromadzone przez 5 lat dane, dotyczące 125 osób cierpiących na chroniczne bóle. 83 pacjentów zgodziło się na wypróbowanie leczniczej marihuany, by zmniejszyć swoje dolegliwości, natomiast reszta, czyli 42, nie zażywała marihuany.

Analiza danych wykazała, że 34 proc. spośród tych 83 pacjentów całkowicie przestała stosować jakiekolwiek środki przeciwbólowe poza ziółkiem, podczas gdy wśród tych, którzy nie używali marihuany, z leków zrezygnowało jedynie 2 proc. osób. Różnica jest więc ogromna.

Następnym celem naukowców jest sprawdzenie, jak starsi pacjenci reagują na leki opioidowe w porównaniu z marihuaną. Być może któreś z tych badań przyczynią się więc do zmiany postrzegania leczniczego ziółka?


ZOBACZ TEŻ:

Jeśli paliłeś marihuanę 14 dni temu, te testy to wykryją

Opublikowany przez CKM Czasopismo Każdego Mężczyzny na 3 kwietnia 2017


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Piątek 22.09.2017