Brak aktywności fizycznej zmniejsza mózg!

Prowadzisz kanapowy tryb życia? Uważaj! Naukowcy odkryli, że mała aktywność fizyczna z czasem może doprowadzić do zmniejszenia objętości mózgu i przyspieszonego jego starzenia.

ThinkstockPhotos-481561287.jpg

Niska aktywność fizyczna w średnim wieku może być związana z mniejszą wielkością mózgu 20 lat później - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie medycznym American Academy of Neurology.

„Odkryliśmy bezpośredni związek pomiędzy niską aktywnością fizyczną a zmniejszeniem objętości mózgu w latach późniejszych, co wskazuje na przyspieszone starzenie” – powiedziała Nicole Spartano z Boston University.

W badaniu Framingham Heart Study wzięło udział 1583 osoby, których średnia wieku wynosiła 40 lat i u których nie zdiagnozowano demencji ani chorób serca. Wszyscy przeszli test na bieżni. 20 lat później ponownie przebadano grupę - tym razem za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że ci uczestnicy, którzy mieli gorsze wyniki na bieżni dwie dekady wcześniej, świadczące o ich słabej kondycji fizycznej (osoby, u których ciśnienie i tętno krwi podczas wysiłku fizycznego wzrastało w szybszym tempie), cieszyli się potem mniejszą objętością mózgu, a sam proces starzenia się tego narządu przyspieszył nawet o 2 lata w stosunku do pozostałych przypadków.

Wyniki te sugerują, że fitness w średnim wieku może być szczególnie ważny dla wielu milionów ludzi na całym świecie. Dobra kondycja wpływa nie tylko na ciało, ale również umysł!Dodał(a): Bartosz Joda Wtorek 23.02.2016