"Blurred Lines" plagiatem!

Piosenka Robina Thicke'a i Pharella Williamsa to plagiat utworu "Got to give it up" Marvina Gaye'a z 1977 roku! Tak uznał sąd w Los Angeles i nakazał muzykom zapłacenie 7,4 mln dolarów rodzinie artysty!

Robin-Thicke-Blurred-Lines-Dirty3.jpeg

Do tej pory uważaliśmy, że hitu "Blurred Lines" nie byłoby bez udziału w teledysku seksownej modelki, Emily Ratajkowski, która sprawiła, że wszyscy zaczęli mówić tylko o tym utworze. Jak się okazuje, piosenka nie zaistniałaby również, gdyby nie... Marvin Gaye - soulowy muzyk, którego splagiatował duet Thicke - Williams! Zdziwieni?

Sąd w Los Angeles uznał, że popularny przebój JEST plagiatem. Jako, że kawałek zarobił od 2013 roku blisko 16,7 mln dolarów, nakazał więc muzykom zapłatę rodzinie Gaye'a odszkodowania w wysokości 4 mln za poniesione straty oraz 3,4 mln dolarów za udział w zyskach za rozpowszechnianie utworu. Prawnik oskarżonych muzyków nie krył rozczarowania, że kwoty są aż tak wysokie.

Poza tym, jeśli chcecie raz jeszcze popatrzeć na boską Emily, lepiej zróbcie to teraz. Prawnik reprezentujący rodzinę Gaye'a zapowiedział bowiem, że jego klienci będą domagali się ponadto zakazu rozpowszechniania "Blurred Lines". Jeśli muzycy stracą prawa do prezentowania utworu, teledysk najprawdopodobniej zniknie z sieci raz na zawsze (chyba, że wytną ścieżkę dźwiękową i zostawią samą wizję).Dla dociekliwych, oryginał, którym muzycy zainspirowali się trochę za bardzo - "Got to give it up" Marvina Gaye'a:Internet huczy. Jedni twierdzą, że plagiat jest oczywisty, inni sądzą, że podobny jest tylko rytm, a linia muzyczna całkowicie różni się od oryginału. Faktem jest natomiast, że duetowi na pewno nie pomogły wypowiedzi Robina Thicke'a, których udzielał w rozlicznych wywiadach. Muzyk otwarcie mówił wtedy, że "mocno czerpał z »Got to give it up« podczas pracy nad »Blurred Lines«". Wyznanie to było jedną z najmocniejszych postaw do zatwierdzenia takiego, a nie innego wyroku.


Dodał(a): Bartosz Joda, fot. FameFlynet Czwartek 12.03.2015