Bezpieczeństwo na drogach - raport UE

Zbliżające się święta to doskonały pretekst, by przypomnieć o zachowaniu wszelkich środków ostrożności w trakcie jazdy. Przy okazji publikujemy raport Unii Europejskiej dotyczący bezpieczeństwa na drogach

Raport UE dotyczący bezpieczeństwa na drogach 2014

Wbrew wszelkim nadziejom, raport Unii Europejskiej dotyczący bezpieczeństwa na drogach w roku 2014 pozostawia wiele do życzenia. Choć ogólna tendencja wypadków śmiertelnych jest spadkowa, liczba ofiar wciąż jest bardzo duża. Poza tym nasz kraj na tle innych wciąż wypada bardzo słabo.

Liczba wypadków śmiertelnych w 2014 roku w całej UE zmalała zaledwie o 1% w stosunku do roku poprzedniego (w Polsce o 3%), co smuci szczególnie, że między 2012 a 2013 rokiem zdołano odnotować spadek aż o 8%. Na terenie 28 państw członkowskich śmierć poniosło łącznie 25 700 osób, a to oznacza, że każdego dnia na drogach ginie aż 70 ludzi! Niestety jest to dużo więcej niż zakładano.

Średnia na rok 2014 dla wszystkich krajów UE to 51 ofiar na każdy milion mieszkańców. Najniższy wskaźnik śmiertelności odnotowano na Malcie, w Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji (w tych krajach nie przekracza on 30 zabitych na milion). Polska z wynikiem 84 ofiar śmiertelnych zajmuje 5 miejsce od końca. Gorzej jest już tylko na Litwie, Łotwie, w Bułgarii oraz Rosji.

 


Dodał(a): Bartosz Joda Piątek 03.04.2015