Bez tej rządowej aplikacji możesz nie wejść do sklepu

Chcesz być traktowany lepiej niż przeciętny klient sklepu? W takim razie musisz pobrać rządową aplikację, bez której możesz w ogóle nie zrobić zakupów lub stać w niekończącej się kolejce.
iStock-1216340633.jpg
ProteGO Safe to kolejna po "Kwarantannie Domowej" aplikacja, która ma pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przy okazji podzieli też klientów sklepów. Od 4 maja bez zainstalowanej apki będziesz musiał pogodzić się z tym, że wejdziesz do sklepu później niż osoby, które będą korzystać z nowego rozwiązania.

SPRAWDŹ: Rząd luzuje obostrzenia. Sporo zmian już po majówce

Ministerstwo Rozwoju opublikowało zasady luzowania ograniczeń w handlu. Zgodnie z nimi “Dopuszczalne jest jednoczesne wpuszczenie do danego obiektu o 10% wyższej liczby osób, o ile ponadnormatywne osoby posiadają aplikację ProteGO Safe. Takie osoby w razie braku wolnych miejsc w sklepie/lokalu nie otrzymują przywilejów, jeśli chodzi o stanie w kolejkach”.

W takim przypadku konieczne będzie "Umieszczenie przy wejściu do obiektu urządzenia z zainstalowaną aplikacją ProteGo Safe w celu zarejestrowania przez urządzenie klienta, będącego użytkownikiem aplikacji wchodzącego do obiektu. W wypadku braku możliwości wystawienia takiego urządzenia – wydrukowanie kodu QR wygenerowanego z aplikacji ProteGO Safe do zeskanowania przez wchodzących klientów" – czytamy w projekcie.

Oznacza to, że klienci bez zainstalowanej aplikacji będą drugorzędni. Warto zaznaczyć, że część starszych osób może mieć problem z obsługą takiej apki lub w ogóle nie posiadać odpowiedniego smartfonu.

SPRAWDŹ: Strażnik kwarantanny. Szykują się zmiany w dozorze chorych?

Co ciekawe to niejedyne przywileje związane z użytkowaniem ProteGO Safe. Rząd zaleca sklepom wprowadzenie zniżek i promocji, które będą dostępne jedynie dla klientów z zainstalowaną aplikacją. Można odnieść wrażenie, że to odpowiednik karteczek na miarę dzisiejszych czasów.Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Czwartek 30.04.2020