Bez pudła

Chcesz zostać najsłynniejszym snajperem świata? Prześledź losy najlepszych strzelców w dziejach wojen i wybierz swoją drogę
Ghost Warrior 2


FRANCIS PEGAHMAGABOW, Kanada, 1915—1918, 378 Niemców
Pierwszy „seryjny” strzelec wyborowy. Był na froncie niemal non stop przez całą I wojnę światową.  Wsławił się nie tylko zastrzeleniem olbrzymiej liczby Niemców, ale też wzięciem do niewoli 300 innych. Lecz... był Indianinem i po powrocie do Kanady o jego osiągnięciach pamiętali tylko jego pobratymcy.

SIMO HÄYHÄ Finlandia, 1939—1940 505 Rosjan

Całą Wojnę Zimową spędził, maskując się w śniegu i czatując na drzewach w temperaturach do —40˚C. Efekt był porażający: nie tylko zastrzelił ze snajperki więcej wrogów niż ktokolwiek przed nim i po nim, ale prócz tego zabił jeszcze ok. 200 Sowietów z pistoletu maszynowego! Pod koniec wojny ciężko ranny, przeżył i dożył prawie 100 lat.

LUDMIŁA PAWLICZENKO  ZSRR, 1941—1942, 309 Niemców
Tak: kobieta. Zabijanie Niemców szło jej tak dobrze, że dowództwo... wycofało ją z frontu. Propaganda uznała, że baba nie może być bohaterem i wykreowała supersnajpera Wasilija Zajcewa, w dużej mierze przypisując mu osiągnięcia Pawliczenko. Ale „snajperka” nie ucierpiała — żyła w dostatku do starości.

ZHANG TAOFANG Chiny, 1953, 214 Amerykanów, Brytyjczyków, Koreańczyków i innych
Liczba wrogów trafionych przez niego w wojnie koreańskiej jest wstrząsająca, ale czas, w jakim to osiągnął, szokuje bardziej: był na froncie tylko 33 dni! Wszystko dlatego, że tak naprawdę marzył o... lataniu. Z frontu poszedł do szkoły pilotów i resztę życia przelatał na odrzutowych myśliwcach.

CARLOS HATHCOCK USA, 1966—1967, 93 Wietnamczyków
Legenda amerykańskich snajperów. Wkradał się za linie Wietnamu Północnego, oddawał śmiertelny strzał i po cichu wycofywał. Wkurzył wrogów tak bardzo, że wyznaczyli za jego głowę nagrodę 30 tys. dolarów. Kasy nikt nie zdobył, choć Hathcock został ciężko ranny (ale od wybuchu przypadkowej miny). Jakiś czas po wojnie te stare rany zmusiły go do odejścia z armii. Wpadł z tego powodu w depresję, potem długo chorował i zmarł w 1999 r. 

CHUCK MAWHINNEY USA, 1968—69, 103 Wietnamczyków
Prawdopodobnie najskromniejszy strzelec wyborowy wszech czasów — przez 20 lat o jego osiągnięciach na wojnie w Wietnamie wiedziało tylko paru kumpli z jednostki. Dopiero po dwóch dekadach liczba jego trafień została publicznie ujawniona w jakiejś książce i Chuck nagle stał się gwiazdą. Sprytnie wykorzystuje to do dzisiaj, jeżdżąc po USA, dając wykłady oraz promując... noże.

CHRIS KYLE
USA, 2003—2008, 160 Irakijczyków

Najnowsza supergwiazda amerykańskich snajperów — służył w SEALs, był w Iraku na trzech misjach i przeżył, mimo że islamiści dawali za jego głowę 80 tys. dolarów nagrody. Po odejściu do cywila spisał wspomnienia, które stały się światowym bestsellerem. Jesienią ub. roku zdążył jeszcze dać wywiad do CKM i w lutym 2013 roku w jego rodzinnym Teksasie... zastrzelił go inny weteran wojny w Iraku.

TY Polska, 2013 1000 fragów (albo i więcej)
Mamy zaawansowany XXI wiek i, by zostać snajperem, nie musisz marznąć na mrozie ani rozpuszczać się na pustyni. Na rynku jest kilka gier realistycznie i bezpiecznie symulujących tę robotę. Najnowsza to „Sniper: Ghost Warrior 2”, świetnie pokazująca fach współczesnych strzelców wyborowych!

barrel.jpg


Dodał(a): CKM Środa 08.05.2013