Bar dla singli

Wódkę pijasz w towarzystwie, wino jedynie z kobietą, piwo z kumplami, szampana z kochanką. A szkocką whisky? Szkocką możesz żłopać sam. Wszelki nadmiar jest zły, ale dobrej whisky jest zawsze za mało - mawiał Mark Twain, wielki pisarz i jeszcze większy opój.

Bar dla singli


Trunkowy Amerykanin poszukiwał natchnienia przede wszystkim w szkockiej whisky, która dawała mu wszystko, czego zdolny facet potrzebuje do życia: ciepło, wyobraźnię, odwagę, fantazję i bezpieczeństwo. Prawdę mówiąc, ludzkość do dzisiaj nie wynalazła niczego lepszego dla facetów z dobrymi genami i twórczymi jajami. Szkocka poza tym ma jeszcze jedną zaletę: usprawiedliwia picie do lustra.

Z tych wszystkich powodów przedstawiamy 10 najlepszych — naszym zdaniem — szkockich łyskaczy i to w najszlachetniejszej wersji, czyli single malt (whisky pochodzące z jednej destylarni). Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj — wypada to pić... szklankami. No, może szklaneczkami.


GLENFIDDICH 12 YO 0,7 l/157 zł

Na początek testu 12—letni singiel z regionu Speyside. Najpopularniejsza single malt na świecie raczej nie rozczarowuje — smakuję aromatyczną 40—procentówkę i chciałbym na niej zakończyć test. Ale jestem w pracy i muszę pić dalej!

THE BALVENIE 17 YO NEW WOOD 0,7 l/240 zł
Kolej na limitowaną edycję 40—procentowej single malt: whisky dojrzewała 17 lat w jednej z 79 dębowych beczek. Zdecydowanie owocowa, bogata w smaku i wytrawnie łagodna. Mój nos i kubki smakowe podnieciły się jak informatyk na widok myszki

GLENKINCHIE 14 YO 0,7 l/235 zł
Wydestylowana w 1992 r., rozlana w 2006, ma 40 koni mocy i jest najwspanialszą rzeczą, która kiedykolwiek powstała na nizinie Lowlands. Dębowa i przydymiona, ale obdarzona lekkością aromatycznych przypraw, cytryny i kwiatów. Piję szczęśliwy!

Sonda

W jakiej postaci pijasz whisky?


CAOL ILA 18 YO 0,7 l/225 zł
Teraz poznaj szkocki region Islay. Najlepiej robić to z butelką tej mało znanej w Polsce whisky, która zachwyca naprawdę mocnym smakiem. Morze i torf — to główne skojarzenia. Już po pierwszej szklaneczce zapada w pamięć, jak pierwsza w życiu dziwka portowa marynarzowi

OBAN 14 YO 0,7 l/210 zł
43—konny produkt destylarni działającej od roku 1794 w regionie Highlands. W szokująco udany sposób łączy przeciwieństwa: niby jest łagodny i słodkawy, ale też morskosłony i torfowy. To tak, jakby być w łóżku jednocześnie z drobną blondyneczką i biuściastą szatynką.

LAGAVULIN 16 YO 0,7 l/190 zł

Skrop się 16—letnim napojem z 43 końmi mocy, a osiągniesz efekt odmaczania w wannie wypełnionej feromonami. Torf, sól morska i jod — one czynią tę whisky zbyt brutalną dla większości ludzi. Ale prawdziwy facet przy niej poczuje się jeszcze bardziej męski.

TALISKER 1992 DISTILLERS EDITION 0,7 l/1150 zł
Na wyspie Skye istnieje tylko jedna destylarnia. Ten malt dojrzewał 13 lat, najpierw w beczkach po bourbonie, potem po sherry. 45,8—procentowy efekt zachwyca aromatem, smakiem jodu, wodorostów, torfu i pieprzu. Przyznaję to, chociaż język mi się plącze

ISLE OF JURA 10 YO 0,7 l/170 zł
Słodowa whisky z małej wyspy Jury, zamieszkanej przez 180 ludzi i ponad 6000 jeleni. Jak na single malt stosunkowo delikatna i łagodna. Sycę się 40 proc. subtelności, w drugiej dłoni mając książkę George’a Orwella, zakochanego w tej wyspie.

YAMAZAKI SINGLE MALT 0,7 l/270 zł
Szok i wyjątek w naszym TOP 10, czyli słodowa whisky z... Japonii. 12—letni trunek produkowany przez destylarnię szczycącą się 85—letnią historią. Ma 43 wolty, aromat miodu, akcenty ziół i suszonych owoców, jest lekko drzewna. Dalekowschodnia whisky jest zaskakująco smaczna

GLEN DEVERON 15 YO 0,7 l/239 zł
15—latka z gorzelni Macduff, firmy nowej, bo liczącej ledwie 46 lat. W butelce znajduję płyn wydestylowany w 1991 r., porządnie wytrawny, treściwy i orzeźwiający. W sam raz na wieczór z tomikiem szkockiego poety Roberta Burnsa. W oryginale!


Dodał(a): ckm Środa 02.03.2011