Banknoty 500 złotowe trafią do obiegu

Wypłata w 4 banknotach? Czemu nie? Wystarczy zarabiać nieco więcej niż płaca minimalna. Już 10 lutego 2017 roku do obiegu trafi banknot 500 złotowy.

kas.jpg

Nowy banknot ma kontynuować serię „Władcy polscy”. Na papierze wartościowym zobaczymy wizerunek Pogromcy Turków, Jana III Sobieskiego. Będzie on obok 200 złotych najlepiej zabezpieczonym banknotem. Między innymi za sprawą zmiennej optycznie farby.

Prace nad nim trwały od końcówki 2014 roku i już niedługo trafi do naszych portfeli. Dzieje się to w czasie, kiedy inne kraje narzekają na wysokie nominały. Rzekomo ułatwiają one prace różnego rodzaju przestępcom, w tym także terrorystom. Należałoby się zastanowić czy taki krok ma jakikolwiek sens.Nie jesteśmy ekonomistami, mogącymi przewidzieć daleko idące konsekwencje takiej decyzji Narodowego Banku Polskiego. Wiemy jednak, że będziemy musieli być bardziej ostrożni przy wyciągania banknotu, mającego wylądować za skąpymi majtkami striptizerek.
iStock-176573538.jpg
Być może jednak jest to dobry pomysł. Nawet biorąc pod uwagę, że podczas odbierania wypłaty będziemy czuć się jeszcze bardziej jak Adaś Miauczyński. „Jakby ktoś dał nam w mordę”. Jak pokazują dane, Polacy bardzo chętnie korzystają z pieniędzy o wysokich nominałach. 63% banknotów w obiegu to te z wizerunkiem Władysława Jagiełły. Na drugim miejscu jest Zygmunt I Stary z dwusetki.

Decyzja NBP, jak te podejmowane przez każdą grupę będącą „u góry”, ma swoich zwolenników i przeciwników. Jak bardzo ułatwi bądź utrudni nam to życie okaże się bardzo szybko. Przekonamy się jakie uczucie będzie towarzyszyć płaceniu „Sobieskim” za najważniejsze produkty.  

Dodał(a): Mateusz Kryś Wtorek 07.02.2017