Aplikacje kradnące dane - sprawdź czy je masz

13 aplikacji mających zwiększyć liczbę obserwatorów na Instagramie, zostało pobranych przez ponad 1,5 miliona osób. Okazało się jednak, że są one wirusami i hakerzy mają teraz dostęp do kont użytkowników.

2.jpg


W SKRÓCIE:

13 aplikacji dostępnych w Google Play pobiera dane do logowania użytkowników platformy Instagram. Ich twórcy prawdopodobnie chcieli oferować polubienia innym osobom mających konto na tym portalu społecznościowym. Pobrało je łącznie ponad 1,5 miliona ludzi.

PEŁNA WERSJA:
ksperci firmy ESET, która od ponad 20 lat stawia sobie za cel ochronę danych użytkowników, odkryli 13 aplikacji w sklepie Google Play, które pobierają informacje dotyczące kont danych osób na Instagramie.

Przynęta jest prosta i kusząca. Twórcy tych kilkunastu aplikacji obiecują, że oprogramowanie zwiększy liczbę obserwujących, komentarzy i polubień konta na Instagramie. W rzeczywistości jednak służą do wyłudzania danych.

Po kliknięciu w aplikację typu Instagram Followers, Insta Tracker czy Fast Followers for Instagram, pojawia się fałszywy ekran do logowania, a użytkownik jest proszony o podanie hasła i loginu do Instagrama. Kiedy to zrobi wyskakuje błąd, a udostępnione informacje trafiają na serwer twórców złośliwego oprogramowania.

Cyberprzestępcy prawdopodobnie chcieli handlować polubieniami i komentarzami, oferując je innym użytkownikom Instagrama. Sprawa jest jednak jeszcze poważniejsza. Przejęcie profili umożliwia przesyłanie wiadomości spamowych i wyświetlanie reklam. Dodatkowo oszust ma dostęp do korespondencji prywatnej swojej ofiary.
1.png
Złośliwe oprogramowanie zostało pobrane już przez ponad 1,5 miliona osób. Jeśli jesteś w tej grupie powinieneś usunąć je ręcznie, za pomocą Menedżera aplikacji. Podejrzewając, że ktoś korzysta z twojego konta, należy zmienić hasło. Można także zainstalować antywirusa posiadającego funkcję antyphishing.

Kilku kolegów z redakcji stało się ofiarami takiego oszustwa. Nie zamierzają jednak nic z tym robić, bo stwierdzili, że ich konta są o wiele ciekawsze, gdy prowadzą je hakerzy. A ponieważ cyberprzestępcy robią sobie dużo selfie, to udaje im się namówić więcej dziewczyn na randki w ciemno.
Dodał(a): Paweł Zieleń / fot.:http://www.eset.pl Piątek 17.03.2017