Alkohol w Polsce dostępny od 21. roku życia?

Episkopat Polski przedstawił swój Narodowy Program Trzeźwości. Jednym z jego postulatów ma być zakaz sprzedaży alkoholu osobom poniżej 21. roku życia.
iStock-638005440.jpg

Nie tylko obecni rządzący starają się ograniczyć ilość spożywanego alkoholu wśród Polaków, ale teraz do tego grona dołączają także polscy biskupi. Specjalny Zespół Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości przedstawił właśnie swój Narodowy Program Trzeźwości.

Jego głównym celem jest oczywiście zmniejszenie ilości alkoholu wypijanego przez Polaków w ciągu roku (obecnie średnia wynosi ok. 10 l mocnych alkoholi i ok. 100 l piwa na głowę), ale także opóźnienie pierwszego legalnego kontaktu młodzieży z napojami wyskokowymi.

Episkopat widzi kilka rozwiązań tych problemów. Jednym z nich ma być wprowadzenie, wzorem Stanów Zjednoczonych, zakazu sprzedaży alkoholu osobom poniżej 21. roku życia (niemal żaden europejski kraj nie ma tak restrykcyjnych ograniczeń). Poza tym polscy biskupi proponują także ograniczenie miejsc sprzedaży napojów wyskokowych oraz radykalne zwiększenie ich cen.

„Państwo powinno komplementarnie i bardziej zdecydowanie korzystać z narzędzia, jakim jest regulacja rynku alkoholowego za pomocą cen i polityki fiskalnej” – możemy przeczytać w programie umieszczonym na stronie Episkopatu.


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 19.02.2018