Ale sztos – „dzban” został Młodzieżowym Słowem Roku 2018

Polskie Wydawnictwo Naukowe już po raz trzeci rozstrzygnęło plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. W 2018 bezkonkurencyjny okazał się „dzban”.
iStock-948424378.jpg

Na to sformułowanie zagłosowało aż 30 proc. osób biorących udział w plebiscycie, dzięki czemu „dzban” zdeklasował konkurencję.

„Drugie miejsce zajęły epitety masny/masno, a trzecie – prestiż/prestiżowy. W pierwszej piątce znalazły się także – słowa zwycięskie z poprzednich edycji plebiscytu – XD i sztos. Dodatkowo, jury postanowiło wyróżnić także trzy oryginalnie zbudowane słowa – „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer” – czytamy na stronie sjp.pwn.pl.

- Pobieżny wywiad i kwerenda wskazuje, że dzban nie jest obrazą śmiertelną, lecz trochę śmieszną, trochę prowokacyjną. Najstarsze wystąpienia tego wyrazu w odniesieniu do osób znaleźliśmy w sieci w roku 2009. Rok później wyraz ten opisano w słowniku miejski.pl – napisał jeden z jurorów konkursu Marek Łaziński na stronie Słownika Języka Polskiego PWN. Poza nim w składzie oceniającym zasiadali też Ewa Kołodziejczyk i Bartek Chaciński.

W 2018 roku, poprzez formularz na stronie w sumie wpłynęło prawie 10 tysięcy zgłoszeń, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Dodatkowo do 31 grudnia 2018 roku trwa ogólnopolski plebiscyt Uniwersytetu Warszawskiego na słowo roku 2018. W roku 2017 słowem internautów był „rezydent”, a kapituła językoznawców wybrała „puszczę”.Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 10.12.2018