Adam Słodowy, czyli Pomysłowy Dobromir nie żyje

Legenda polskiej telewizji i ikona majsterkowania w Polsce – Adam Słodowy, zmarł w wieku 96 lat w Warszawie. Dla wielu dzieciaków Słodowy był prawdziwą inspiracją i dowodem na to, że niemożliwe nie istnieje.
słodowy.JPG

Adam Słodowy przez 24 lata był gospodarzem kultowego programu „Zrób to sam”, w którym pokazywał jak ze ogólnie dostępnych rzeczy zrobić przedmioty użytkowe i zabawki. Łącznie powstało 505 odcinków. Ostatni raz show gościło na ekranach w 1983 roku.

Słodowy pochodził z Czarnkowa. Lata II wojny światowej przepracował w fabryce. Po wojnie rozpoczął pracę jako wykładowca w Wojskowej Akademii Technicznej. 
Pracę w telewizji rozpoczął w 1959 roku i kontynuował ją aż do emerytury. Początkowo Słodowy trafił do redakcji jako konstruktor urządzeń scenotechniczych, jednak szybko znalazł się po drugiej stronie kamery.

Oprócz słynnego programu „Zrób to sam” Adam Słodowy był również autorem scenariuszy a także twórcą książek głównie o samochodach. Spod jego pióra wyszyły takie historie jak „Pomysłowy Dobromir”, „Pomysłowy wnuczek”, „Dziura w ścianie”.

W 1974 roku został odznaczony Orderem Uśmiechu.

Przez 50 lat był wierny swojej żonie Bożenie. Para doczekała się dwóch synów: Wojciecha i Piotra. 


Sonda

Którego z majsterkowiczów wolisz?Dodał(a): Adam Barabasz / fot. YouTube Środa 11.12.2019