100 najbogatszych Polaków 2014

Forbes, jak co roku, sporządził listę 100 najbogatszych Polaków. Zobacz kto zyskał, kto stracił w porównaniu do roku 2013 oraz na czym zbija się polskie fortuny.
lista najbogatszych polaków

fot.: Piotr Drabik

W gospodarce Stanów Zjednoczonych ciekawie jest dzięki szeroko pojętej branży IT. Większość fortun najbogatszych tam ludzi generowana jest na biznesach `cyfrowych`. W Polsce króluje handel, produkcja i usługi, uzupełniane o wydobycie. Jednak coraz więcej przedsiębiorców wychodzi ze swoimi przedsięwzięciami poza granice kraju i wychodzi im to znakomicie.

LISTA 10 NAJBOGATSZYCH POLAKÓW:
1 (1 - miejsce w zestawieniu z 2013 roku). Jan Kulczyk, wartość majątku – 11,3 mld złotych. Obecny na rynkach Europy, Afryki, Ameryki Południowej. Inwestuje m.in.. w wydobycie ropy i gazu, kopalnię złota, nieruchomości komercyjne, transport i logistykę.

2 (2). Zygmunt Solorz-Żak, wartość majątku – 10,7 mld złotych. Założyciel telewizji Polsat, właściciel Cyfrowego Polsatu i Polkomtela (operator sieci Plus. Inwestuje również w energetykę (Elektrim) i sektor finansowy (Invest Bank).

3 (4). Leszek Czarnecki, wartość majątku – 7,1 mld złotych. Fortunę zaczął budować swoją pierwszą spółką - Europejskim Funduszem Leasingowym. Stworzył Getin Bank oraz Open Finance. W bankowości przegonił graczy z większym stażem. Obecnie jego najbardziej spektakularną inwestycją jest wrocławski Sky Tower - najwyższy w Polsce budynek mieszkalny, handlowy, usługowy i rekreacyjny (212 metrów, 50 pięter).

4 (3). Michał Sołowow, wartość majątku – 6,9 mld złotych. Michał Sołowow nie samym biznesem żyje. Jest również świetnym kierowcą rajdowym. Jego główne dochody przynoszą: Echo Investment (deweloperka), Barlinek (parkiety), Rovese (dawniej Cersanit) i Synthos (chemia).

5 (5). German Efromovich, wartość majątku – 3,7 mld złotych. Zajmuje się wydobyciem ropy naftowej i gazu, ale przede wszsytkim znany jest z branży awiacyjnej. Jest właścicielem linii lotniczych Avianca, a w Europie chce przejąć włoskie Alitalia lub polski LOT.

6 (7). Dariusz Miłek, wartość majątku – 3,1 mld złotych. Nieruchomości, Przemysł obuwniczy.

7 (6). Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak, wartość majątku – 3,05 mld złotych. Branża spożywcza, Farmacja.

8 (7). Roman Karkosik, wartość majątku – 2,45 mld złotych. Przemysł chemiczny, Przemysł metalurgiczny, Motoryzacja.

9 (10). Tomasz Domogała, wartość majątku – 2,1 mld złotych. Przemysł maszynowy.

10 (-). Antoni Ptak, wartość majątku – 1,9 mld złotych. Handel, Przemysł odzieżowy.

Pełną  listę znajdziesz na stronie Forbesa.Źródło: http://100najbogatszychpolakow.forbes.pl


Dodał(a): gianni Czwartek 27.02.2014