1,9 mln dol grzywny za nielegalne użycie dronów

Zajmującej się fotografią firmie SkyPan International grozi blisko 2 miliony dolarów grzywny za nielegalne loty dronami nad Nowym Jorkiem i Chicago. To byłaby pierwsza tak wysoka kara z tego tytułu w historii!

shutterstock_274789280.jpg

Władze USA zaproponowały karę w wysokości 1,9 miliona dolarów, argumentując ją faktem, że SkyPan International na przestrzeni ponad dwóch lat dopuściła się aż 65-ciu nielegalnych lotów dronami bez zezwolenia kontroli ruchu lotniczego. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) podkreśliła również, że w międzyczasie nakazywała firmie zaprzestanie lotów, a ta mimo upomnień kontynuowała swoje działania.

W oświadczeniu FAA wskazała, że na wszystkie loty brakowało odpowiedniego certyfikatu, który by na nie zezwalał, a aż 43 loty miały miejsce w szczególnie ograniczonej przestrzeni powietrznej klasy B. 

"Latanie samolotami bezzałogowymi z naruszeniem regulaminu Federal Aviation jest nielegalne i może być niebezpieczne" - powiedział szef FAA - Michael Huerta. "Mamy najbezpieczniejszą przestrzeń powietrzną na świecie i każdy, kto z niej korzysta musi to zrozumieć oraz przestrzegać naszego kompleksowego zestawu zasad i przepisów".

SkyPan International to firma z siedzibą w Chicago, która specjalizuje się w fotografii lotniczej. W komentarzu dla Associated Press jej koordynator - Karl Berwick stwierdził, że nie miał jeszcze możliwości oceny wniosku, dlatego nie chce wypowiadać się na jego temat. Na odpowiedź w sprawie planowanej grzywny spółka ma 30 dni. 

Co ciekawe, ostatnia najwyższa kara nałożona na operatora dronów wynosiła zaledwie 18 700 tysięcy dolarów, a więc o ponad stokroć mniej. FAA nałożyła ją we wrześniu na firmę Xizmo Media z Nowego Jorku, zajmującą się produkcją materiałów wideo.

źródło: bbc.com


Dodał(a): Bartosz Joda Sobota 10.10.2015