9 typów inteligencji - sprawdź swój

Mówią Ci, że jesteś debilem, ale to niekoniecznie prawda. Jeśli zjadasz mydło w łazience, chodzisz po ulicy z markerami wetkniętymi w nos albo jesz zupę widelcem, to pewnie mają rację.
9-rodzajow-inteligencji.jpg

Jednak jeżeli nie zaliczyłeś tradycyjnych testów w Mensie i nie uzyskałeś minimum 148 punktów w skali Cattella, to jest dla Ciebie ratunek i nadal możesz nazywać się mianem inteligentnego. Tyle że inteligentnego trochę inaczej.

Jest 9 typów inteligencji i powinieneś znaleźć coś dla siebie. Jeśli nie widzisz nic, w czym jesteś mocny, to znaczy że dopiero nauczyłeś się czytać, a Twój ojciec zostawił włączony komputer z naszą stroną na wierzchu i właśnie zaglądasz mu bez pozwolenia w ekran. Nie klikaj zakładki „Dziewczyny”.

Postanowiłem podbudować Twoje ego, jeśli jesteś pierdołą i wszyscy dookoła cisną Ci, że nie masz talentu, jesteś głąbem albo nic nie umiesz. Przypominam typologię inteligencji według Howarda Gardnera, który usystematyzował to w latach 80. poprzedniego stulecia. Jak zobaczysz, spośród 9 rodzajów na pewno wybierzesz „coś dla siebie”.

1. Inteligencja przestrzenna – Twoja wyobraźnia galopuje, a Ty „myślisz obrazami”. Wizualizujesz sobie w głowie świat w trójwymiarze. Rozpoznajesz i rysujesz umysłem przestrzenie, z którymi dotąd nie obcowałeś. Lubisz układać puzzle, fascynuje Cię fotografia, czujesz sztukę. Jesteś kreatywny i masz bujną wyobraźnię. Nie, nie chodzi o kłamstwa na poczekaniu i wymówki od ręki.


2. Inteligencja naturalistyczna (przyrodnicza) – rozumiesz naturę, zwierzęta i umiesz odczytywać ich zachowanie. Widzisz zależności w środowisku naturalnym, czujesz się w nim swobodnie i lubisz w nim przebywać. „Czujesz” wręcz przyrodę. Nie mylić z zoofilią.


3. Inteligencja muzyczna (słuchowa) – jesteś w stanie rozróżnić warstwy w kawałku, rozebrać utwór na czynniki pierwsze i wyłapać pojedyncze bity czy instrumenty. W drugą stronę w głowie jesteś w stanie komponować muzykę i słyszysz ją, zanim naciśniesz klawisz, szarpniesz strunę czy rozpiszesz nuty. Śpiewanie pod prysznicem czy w aucie nie jest oznaką tej inteligencji.


4. Inteligencja logiczno – matematyczna – skutecznie analizujesz problemy i znajdujesz dla nich rozwiązania. Dostrzegasz pewne wzorce, a także ciągi logiczne i związki przyczynowo-skutkowe. Świetnie radzisz sobie z nowymi sytuacjami, sprzętami, a także lubisz rozwiązywać zagadki. Ten rodzaj inteligencji badają testy Mensy. Bycie gadżeciarzem to bycie inteligentnym.


5. Inteligencja egzystencjalna (społeczna) – jeżeli nadmiernie niż inni rozważasz i rozprawiasz o sensie istnienia, o tym dlaczego umieramy i po co żyjemy, jak funkcjonuje świat i co jest ponad nami, to nie oznacza, że się upaliłeś.


6. Inteligencja interpersonalna – świetnie wyczuwasz intencje innych ludzi i rozszyfrowujesz ich emocje. Odnajdujesz się w każdym towarzystwie i jesteś w stanie pociągnąć za sobą tłumy. Wcale nie oznacza, że jesteś dyktatorem. Możesz być nauczycielem. Umiesz też zadbać o własne emocje i perfekcyjnie kreujesz swój wizerunek.


7. Inteligencja ruchowa (kinestetyczna) – świetnie synchronizujesz umysł z ciałem. Jesteś dobry w sporcie lub w graniu na instrumencie. Koordynacja, płynność przemieszczania się to Twoje olbrzymie atuty. Będziesz świetnym tancerzem. Nie, to że wywijasz na weselu, nie oznacza, że masz ten rodzaj inteligencji.


8. Inteligencja lingwistyczna (językowa, werbalna) – znajdowanie odpowiednich słów do wyrażania swojego stanu, emocji, pragnień, oczekiwań. Występuje, jeżeli bez problemu umiesz zwerbalizować swoje myśli i zwracasz uwagę na brzmienie głosu, dobór słownictwa, ton mowy. Niby każdy taki inteligentny, a wystarczy zajrzeć na fora internetowe.


9. Inteligencja intrapersonalna – umiesz zrozumieć siebie, wyrazić swoje potrzeby, nazwać je, określić swój stan, emocje oraz – co najważniejsze – kontrolować je i dawkować świadomie. Jesteś silnie zmotywowany, chcesz działać, a inni mówią, że bije od Ciebie „mądrość życiowa”? Masz ten rodzaj inteligencji. Albo już za dużo wypiliście.


Które cyferki Ci się zgadzają?
Dodał(a): Paweł Jaśkowski Piątek 09.09.2016