50 największych polskich bitew

Polska jest wielka! Wiemy to od tysiąca lat. Najlepszymi na to dowodami są liczne zwycięskie bitwy w całej naszej historii.
iStock-153744368.jpg

Lecz które starcia polskiego wojska były największe, najwspanialsze, najbardziej imponujące? Redakcja „Ciekawostek Historycznych” z pomocą historyków oraz publicystów wybrała i opisała w grubej książce 50 chwalebnych bitew Polaków, o których każdy powinien pamiętać. Poniżej przedstawiamy ci tę listę w skondensowanej formie. Ku chwale Ojczyzny!

1. Bitwa pod Cedynią 972 r.
Pierwsza znana konfrontacja zbrojna w polsko-niemieckiej historii. I co dla nas najważniejsze: pierwsze zwycięstwo Polaków nad zachodnim sąsiadem!

2. Bitwa w kraju Dziadoszan 1015 r.
Bitwa stoczona w okolicy dzisiejszej Szprotawy była pierwszym polskim zwycięstwem nad cesarską armią Niemiec.

3. Bitwa nad Bugiem 1018 r.
Wielki triumf Bolesława Chrobrego nad siłami Rusi Kijowskiej, dzięki któremu wkrótce zdobyliśmy Kijów.

[…]

13. Bitwa pod Kircholmem 1605 r.
Błyskawiczne rozgromienie trzykrotnie liczniejszych Szwedów pod Kircholmem było jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów militarnych w całych polskich dziejach. O zwycięstwie zadecydowały (a jakże!) miażdżące szarże naszej husarii.

14. Bitwa pod Kłuszynem 1610 r.

Piorunujący triumf hetmana Żółkiewskiego nad Rosją. Przy stracie zaledwie kilkuset ludzi, zabiliśmy kilkanaście tysięcy wrogów! Rosjanie byli w takim szoku, że zdetronizowali cara i poddali nam Moskwę.

15. Bitwa pod Oliwą 1627 r.
Bitwa morska, w której polska flota zatopiła jeden szwedzki galeon, a drugi zdobyła, przy minimalnych stratach własnych.

[…]

31. Bitwa pod Czarnobylem 1920 r.
Dziś Czarnobyl znany jest z elektrowni atomowej, ale sto lat temu marynarze z Pińskiej Flotylli Rzecznej odnieśli w tamtym rejonie największe zwycięstwo podczas wojny polsko-bolszewickiej.

32. Wyprawa kijowska 1920 r.
Słynna operacja Polaków i sprzymierzonych z nami Ukraińców, skierowana przeciwko bolszewikom, dowodzona przez Józefa Piłsudskiego. Zakończyła się zdobyciem przez naszych żołnierzy stolicy Ukrainy.

33. Bitwa warszawska 1920 r.
Bohaterska obrona Warszawy przed rosyjską ofensywą, później uznana za 18. przełomową bitwę, która zmieniła losy świata. I nie był to żaden „cud” nad Wisłą – tylko precyzyjnie zaplanowany, błyskotliwy manewr polskiego wojska, który oskrzydlił i zmusił do odwrotu Armię Czerwoną, co zdecydowało o przetrwaniu II Rzeczypospolitej.

[…]

49. Bitwa o Karbalę 2004 r.
Czterodniowa obrona ratusza w irackiej Karbali okazała się największą bitwą stoczoną przez żołnierzy Wojska Polskiego od zakończenia II wojny światowej. Ale przez lata to zacięte starcie wojsk polsko-bułgarskich z islamskimi rebeliantami utrzymywane było w tajemnicy. O bohaterstwie polskich żołnierzy świat dowiedział się dopiero po kilku latach z artykułów w prasie.

Za wami 10 największych bitew w historii Polski. Pozostałą czterdziestkę znajdziecie tylko w grudniowym numerze CKM z kalendarzem. 

CKM 652x828.jpg

Kup CKM przez internet: zamawiając prenumeratę na rok 2019 dostaniesz dwa numery GRATIS! KLIKNIJ TUTAJ.

Dodał(a): CKM/ fot. istockphoto.com Czwartek 27.12.2018