Skleroza nie boli. 5 trików na zapamiętanie prawie wszystkiego

Skarżysz się na swoją pamięć i nie potrafisz zrobić nawet niewielkich zakupów bez przygotowania listy? Mózg możesz wytrenować podobnie jak ciało. Dzięki trikom wskazanym przez eksperta zapamiętasz numery telefonów każdej ślicznotki.
iStock-924925656.jpg
Czterokrotny mistrz USA w dziedzinie trenowania pamięci, Nelson Dellis obrał sobie za cel wyjaśnienie wszystkim facetom na świecie, jak poprawić swoje umiejętności zapamiętywania. Dzięki niemu nie będziesz miał problemu z zapamiętaniem wszystkich zachcianek swojej kobiety.

Obrazy czynią cuda
Nelson radzi, aby swój trening rozpocząć od prostego zadania, jakim jest zapamiętanie siedmiu cudów świata. Według eksperta najlepszym sposobem na to jest skojarzenie każdego z nich z jakimś łatwym do zapamiętania obrazem. W przypadku Wielkiego Muru Chińskiego może być to po prostu cegła. Ważne, żeby przedmiot, który sobie wyobrazisz, nawiązywał do konkretnego cudu.

Umieść je w swoim otoczeniu
Skojarzyłeś już proste do zapamiętania obrazy ze wszystkimi siedmioma cudami? W takim razie teraz musisz umieścić je w swoim otoczeniu. Dla przykładu wychodząc z sypialni, możesz wyobrazić sobie, że cegła spada ci na głowę, drzwi do łazienki to Petra w Jordanii, a w kuchni czeka już na ciebie Chrystus Zbawiciel ze śniadaniem.

Włącz skupienie i powtarzaj mantrę
Zapamiętanie siedmiu dziwnych obrazów kojarzących się z cudami to błahostka dlatego, jeśli chcesz przejść na wyższy level, musisz zachować pełne skupienie. Dellis ma na to łatwy sposób. “Powtarzałem sobie tę mantrę: ‘Chcę to zapamiętać, chcę to zapamiętać’. To prosta mantra, ale ukierunkowuje moją uwagę i skupienie na wykonywane zadanie oraz pomaga mi lepiej je zapamiętać” – wyjaśnia ekspert.

Widzę obrazy w tych liczbach
Obrazy można kojarzyć nie tylko z rzeczywistymi obiektami i osobami. Dellis dzięki swoim treningom potrafi zapamiętać 10 tys. cyfr liczby pi. Ty będziesz mógł zapamiętać numer swojej karty kredytowej lub telefon do nowo poznanej dziewczyny. Wystarczy, że zamiast zapamiętywania ciągu znaków, podzielisz je na krótsze fragmenty i zamienisz w obrazy.

Poukładaj jak w albumie
Teraz musisz poukładać wszystkie obrazki w swojej głowie, tak jak kiedyś robiłeś to w zeszycie z samochodami z gum Turbo. Na pewno do dziś pamiętasz, jaka fura była wklejona jako pierwsza. To dlatego, że obrazy jest nam dużo łatwiej zapamiętywać niż cyfry czy imiona. Jest jeszcze jedna sprawa – “Większość wspomnień nigdy nie trafia do pamięci długoterminowej, dlatego ważne jest, żeby powtarzać je jak najczęściej, aby przekształcić pamięć krótkotrwałą w pamięć długotrwałą” – dodaje Dellis.

Choć te sposoby mogą wydawać się jak wyciągnięte z Matriksa, gdzie bohaterowie zamiast cyfr widzieli blondynki w czerwieni i mnożącego się wszędzie agenta Smitha, w rzeczywistości na serio działają. W końcu potwierdza to gość, który dzięki nim zapamiętał kolejność ponad dziewięciu potasowanych talii kart czy też listę setek nazwisk, które usłyszał tylko raz. Dzięki niemu już nigdy nie zapomnisz jej imienia po upojnej nocy.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Piątek 17.07.2020