350-metrowy wieżowiec z drewna

Budowa tego monstra będzie bardzo droga, bardzo pracochłonna i trwać będzie ponad 20 lat. Ale wszystko to dla ekologii i bardziej przyjaznego środowiska dla człowieka.
1200.jpg

W Japonii powstaje unikatowy na skalę światową drapacz chmur. Bo nie dość, że będzie miał aż 350 metrów wysokości, to w dodatku będzie wykonany w 90 proc. z drewna i jedynie w 10 proc. ze stali. I choć sama idea budowania drewnianych wieżowców nie jest nowa i na świecie istnieje przynajmniej kilka podobnych budowli wykonanych z tego materiału, to jednak mimo to japoński drapacz chmur będzie stanowić prawdziwy ewenement.

Właśnie przez swoją wysokość. Obecny najwyższy budynek wykonany z drewna znajduje się w Vancouver i ma jedynie… 53 metry i jest de facto zwykłym blokiem mieszkalnym. W350, bo tak nosi nazwę japoński projekt, będzie zaś, jak łatwo policzyć, siedmiokrotnie wyższy. Oznacza to całkiem niezły skok pod względem technologii konstrukcji.Nie będzie to jednak takie „hop siup”. W350 ma stanąć w Tokio dopiero około roku 2041, a koszt jego budowy szacowany jest na 5,9 mld dolarów. Na 70 piętrach tego kolosa znajdzie się natomiast 455 tys. metrów kw. ekologicznej i przyjaznej człowiekowi przestrzeni biurowo-mieszkalnej.

Poza tym na dachu wieżowca ma znajdować się ogród, balkony będą porośnięte roślinnością, a na korytarzach będzie można natknąć się na sadzawki z rybami. Jeśli tak w przyszłości ma wyglądać miejska dżungla, to w sumie jesteśmy w stanie to kupić.
Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. materiały prasowe Środa 21.02.2018