30 faktów na temat kokainy

Mimo że kokaina to jeden z najpopularniejszych narkotyków na świecie, są rzeczy, których możesz o niej jeszcze nie wiedzieć. Oto garść interesujących ciekawostek na temat "białego proszku"!

shutterstock_101611522.jpg

1. W dniu dzisiejszym 2500 Amerykanów spróbuje kokainy po raz pierwszy.

2. Papież Leon XIII nosił ze sobą piersiówkę z kokainą rozpuszczoną w winie.

3. 90% dolarów amerykańskich nosi na sobie ślady kokainy.

4. Najwięcej osób spożywających kokainę w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest w... Szkocji. Co czterdziesty Szkot zażywa kokainę regularnie!

5. W Stanach Zjednoczonych co roku rodzi się ponad 100 000 noworodków uzależnionych od kokainy, ponieważ ich matki zażywały ten narkotyk będąc w ciąży.

6. Co roku więcej Kolumbijczyków umiera z powodu palenia amerykańskiego tytoniu niż Amerykanów przez kolumbijską kokainę.

7. Zygmunt Freud polecał kokainę do leczenia depresji, alkoholizmu i... uzależnienia od morfiny.

8. W ciągu ostatnich 25 lat kokaina staniała o 51%.

9. Kokainę w Kolumbii kupisz już za 5 dolarów za gram. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych jest ona co najmniej 20 razy droższa.

10. Sprzedaż kokainy na świecie jest większa niż obroty Microsoftu, McDonald'sa i Kellogg'sa razem wzięte.

11. Biorąc kokainę ryzykujesz atakiem serca – prawdopodobieństwo wystąpienia go w ciągu następnych 60 minut rośnie 24-krotnie!

12. Wedle aktualnych danych, leki przeciwbólowe przepisywane na receptę zabijają więcej Amerykanów niż heroina i kokaina razem wzięte. Wynika to z faktu, że są również nadużywane i spożywane wbrew zaleceniom lekarzy.

13. Spośród wszystkich przebadanych publicznych toalet do zmieniania pieluszek w Wielkiej Brytanii, aż 92% nosi ślady kokainy.

14. Crack jest najbardziej uzależniającą formą kokainy.

15. Robert Louis Stevenson napisał "Doktor Jekyll i Pan Hyde" w 6 dni będąc na kompletnym kokainowym haju. To 60 000 słów, czyli w przeliczeniu około 250 stron tekstu. Stevenson był zresztą Szkotem, a - jak już wiemy - Szkoci spożywają najwięcej kokainy na świecie.

16. Kokaina podnosi poziom dopaminy o 250%. Dla porównania: seks o 100%, a jedzenie o 50%.

17. Stephen King był uzależniony od kokainy i przez 9 lat swojego nałogu często sięgał po nią przed pisaniem.

18. Pod koniec XIX wieku można było kupić papierosy z kokainą.

19. Inne nazwy kokainy to: nose candy, white lady, stardust i Charlie.

20. Spożywanie alkoholu i kokainy razem to igranie ze śmiercią. Jest to spowodowane powstawaniem etoksykainy: metabolitu alkoholu i kokainy, który działa toksycznie na serce i powoduje nagłą śmierć sercową. Dotyczy to tak samo młodych ludzi, jak i starszych. 

21. Nazwa Coca-Cola faktycznie pochodzi od liści koki. Aż do 1903 roku butelka Coca-Coli zawierała 60 mg kokainy. Dziś w składzie Coca-Coli dalej są liście koki, jednak kokaina jest z nich usuwana.

22. W niektórych krajach kokainę stosuje się w stomatologii.

23. Kokaina jest najaktywniejszym psychostymulantem występującym w naturze.

24. William Stewart Halsted (jeden z najsławniejszych chirurgów w historii) był ciężko uzależniony od kokainy. Jego zmagania z nałogiem i karierę lekarza pokazuje genialny serial telewizyjny "The Knick".

źródło: Factslides.comDodał(a): Bartosz Joda Wtorek 22.09.2015