28 lat Amigi

Dla naszego pokolenia, jurnych 30 latków była zabijaczem czasu bądź niedoścignionym marzeniem. Dzisiejsza zakochana w Iphonach czy Ipadach młodzież nie wie czym była prawdziwa zabawa i Amiga 500!

Amiga 500
W czasach kiedy na niej „szarpaliśmy” nie było dysków USB, w domach nie było internetu a każdy latał z wypełnionymi dyskietkami kieszeniami! Według znawców stworzona przez Commodore Amiga 500 była przełomem w informatyce! To przecież pierwszy wielozadaniowy komputer z graficznym interfejsem!

Sprzęt „ z wejścia” stał się hitem. Powstało na niego mnóstwo oprogramowania. Od kultowych gier po nawet, programy dla dj-ów - trudno w to uwierzyć - ale to właśnie na niej powstawały pierwsze hiphopowe ścieżki. Możliwości Amigi 500 były przeogromne! My co prawda nie rapowaliśmy, ale zamiast odrabiać lekcje siedzieliśmy z joystickiem w ręku i graliśmy w kultowego Mortala, Doom’a czy Sensible Soccer. Co prawda zajmowały ona kilka dyskietek, które czasami ginęły, ale frajdy z ich znalezienia, włożenia do stacji i odpalenia nie zabierze nam nikt!

Sprzedano jej parę milionów. Jeśli ktoś ją miał od razu awansował w podwórkowej hierarchii. Nabierał szacunku choćby nie wiadomo jak był głupi. Takie czasy, taki sprzęt. Niestety, Commodore nie sprostało zadaniu i kolejne jej wersje niezbyt dobrze się przyjęły. Od projektu odsunięto ojców sukcesu. Polityka firmy okazała się nieskuteczna i … byli zmuszeni ogłosić upadłość w 1994 roku.

Łezka w oku się kręci ...
Dodał(a): Ostatni mohikanin Wtorek 23.07.2013