20 maja papierosy w Polsce mogą stać się nielegalne

Jeśli rząd się nie zepnie i nie zrobi czegoś w tej sprawie, to od 20 maja 2019 roku sprzedaż papierosów w Polsce będzie w świetle prawa nielegalna.
iStock-511304438.jpg

Wszystko przez nowe regulacje, które nakładają obowiązek umieszczenia każdej paczki papierosów wprowadzanej do obrotu na terenie Unii Europejskiej w bazie danych systemu Track&Trace.

W skrócie, system ten ma zlikwidować problem pojawiania się na rynku nielegalnych fajek poprzez konieczność rejestrowania każdego podmiotu biorącego udział w procesie produkcji papierosów: od producentów, przez dystrybutorów i importerów, aż po lokale detaliczne. W tym także samych paczek papierosów.

By jednak ten system działał poprawnie, potrzebne są konkretne rozwiązania legislacyjne wprowadzone na poziomie państwa, a jak na razie polski rząd jest w lesie z tą sprawą – do Sejmu nie trafił nawet projekt stosownej ustawy.

Jak słusznie się domyślacie, wprowadzenie całego projektu w życie to skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne, a czas w tym przypadku gra kluczową rolę. Jeśli bowiem do 20 maja system nie zostanie wdrożony, to po tej dacie żadne papierosy nie będą mogły opuścić fabryk i trafić do obrotu. Legalne będzie jedynie wyprzedawanie zapasów, które trafiły do sklepów przed 20 maja.

Jeśli więc jednym z waszych postanowień noworocznych było rzucenie palenia, to może się okazać, że wiosną i tak będziecie zmuszeni to zrobić – i to bez względu na waszą silną wolę.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Środa 09.01.2019