40 lat temu Mirosław Hermaszewski poleciał w kosmos

27 czerwca 1978 roku doszło do bezprecedensowej i jak dotąd jedynej w swoim rodzaju sytuacji. Mirosław Hermaszewski jako pierwszy – i póki co jedyny – Polak odbył lot w przestrzeń kosmiczną.

akpa20100515_targi_ksiazki_en_8282-2.jpg

Lata lecą, a wyczyn generała Hermaszewskiego nadal nie został powtórzony. Przekroczenie Linii Karmana, która jest umowną granicą pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną (przebiegająca na wysokości 100 kilometrów) nie było oczywiście efektem nadzwyczaj rozwiniętego polskiego programu kosmicznego – na to jeszcze przyjdzie nam trochę poczekać. Lot Hermaszewskiego odbył się w ramach radzieckiego programu „Interkosmos”, a naszemu rodakowi towarzyszyli przedstawiciele trzech innych narodów. Start rakiety Sojuz 30 miał miejsce w słynnym kosmodromie Bajkonur. Hermaszewski podczas swojego lotu okrążył Ziemię 126 razy. Z powrotem wylądował na naszej planecie 5 lipca 1978 roku.


Pomimo niewątpliwych zasług Hermaszewskiego, jego postać jest obecnie oceniana niejednoznacznie z historycznego punktu widzenia. Główny zarzut dotyczy znalezienia się generała w składzie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, jednak twierdzi, że znalazł się w niej bez swojej wiedzy. Jako 1,5-roczne dziecko cudem przeżył rzeź wołyńską – stracił w niej aż dziewiętnastu członków swojej rodziny.


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. AKPA Środa 27.06.2018