Stworzono lody, które leczą kaca

lody | kac
Jak zapewne wielu z was wie, lodzik z rana potrafi zdziałać cuda. Czy jednak potrafi wyleczyć kaca? Jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało – dzięki pewnym Koreańczykom jak najbardziej jest to możliwe!

lody.jpg

O rozmaitych sposobach na kaca napisano już bardzo dużo – w tym konkretnym przypadku wiele osób z premedytacją odrzuca bowiem przekonanie, że najlepszym lekarstwem jest profilaktyka. Sposobów na poradzenie sobie z tak zwanym syndromem dnia następnego jest naprawdę wiele – jedni twierdzą, że nie ma nic lepszego od konkretnego śniadania, inni preferują wbicie klina, a jeszcze inni podchodzą do tematu bezkompromisowo i stawiają na kroplówkę.

Okazuje się jednak, że nie trzeba się uciekać do tak stanowczych środków, aby poradzić sobie z kacem. Wszystko dzięki Koreańczykom (tym z południa), którzy otworzyli bar o nazwie Gyeondyo. Można w nim kupić między innymi lody – i to nie byle jakie! Przysmak o smaku grejpfrutowym zawiera bowiem pewien szczególny składnik – sok z owoców howenii słodkiej. Owa substancja ma zbawienne działanie, jeśli chodzi o zwalczanie skutków przeholowania dzień wcześniej z alkoholem – chociaż w Europie jest raczej nieznany, to mieszkańcy Azji od setek lat zdają sobie sprawę z jego działania.
Zbawienny wpływ soku z howenii słodkiej na skacowany organizm nie jest jedynie przekazywaną z pokolenia na pokolenie bajką. Substancja została bowiem przebadana przez naukowców, a wyniki owych badań opublikowane w Journal of Neuroscience – sok został podany szczurom, u których zauważalnie spadł poziom zatrucia organizmów.
Jeśli chodzi o sposoby walki z kacem, powinniśmy wierzyć Koreańczykom – przeciętny mieszkaniec tego kraju wypija rocznie około 12,3 litrów czystego alkoholu. Dla porównania w kojarzonej z kulturą pubową Wielkiej Brytanii średnia wynosi 9,5 litra.


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. iStock Wtorek 20.03.2018