Plakaty ze „Star Treka” sprawiają, że biura są mniej przyjazne dla kobiet

Jeden z pracowników słynnego Massachusetts Institute of Technology uważa, że w miejscach pracy nie powinno się umieszczać plakatów z bohaterami ze Star Treka i żartami typowymi dla stereotypowych „nerdów”. Jego zdaniem tego typu treści sprawiają, że kobiety czują się w pracy nieswojo.

Zrzut ekranu 2018-03-06 o 16.15.19.jpg

Chris Bourg jest ważną postacią na prestiżowej uczelni – od jakiegoś czasu pełni funkcję dyrektora bibliotek. Zdanie kogoś takiego traktujemy o wiele bardziej serio, niż szeregowego pracownika. Chociaż w tym przypadku czytając o teoriach pana Bourga trudno się nie uśmiechnąć. Uważa on bowiem, że miejsca pracy nie powinno się dekorować plakatami, na których znajdują się postaci ze Star Treka i innych żartów, kojarzących się z typowym humorem informatyków – te bowiem mają mieć negatywny wpływ na… kobiety.


„Istnieją badania, które pokazują, że przestrzenie robocze, które są dekorowane plakatami z typowym informatycznym, kojarzonym z nerdami humorem (jak np. obrazki ze Star Treka) mają negatywny wpływ na kobiety, które chcą pracować w tym środowisku.”

Jeśli nie Star Trek, to co?


„Zastąpcie plakaty ze Star Treka podróżniczymi. Nie nazywajcie waszych projektów, drukarek ani domen nazwami męskich bogów z greckiej mitologii i generalnie unikajcie typowo „geekowych” odniesień i informatycznego humoru. Te rzeczy umacniają stereotyp na temat tego, kto zajmuje się pracą przy nowoczesnych technologiach. Czyli faceta–nerda.”

Cóż.. W tym przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak zwrócić się do naszych czytelniczek z pytaniem – czy czujecie się dyskryminowane opresyjnymi plakatami w miejscu pracy?


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. youtube Wtorek 06.03.2018