W tej księgarni można kupić wyłącznie książki napisane przez kobiety

Wydawnictwo Pinguin wpadło na oryginalny pomysł uhonorowania setnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Wielkiej Brytanii.
Jeśli wyruszycie na poszukiwania nowej powieści Dana Browna lub Stepehena Kinga, to w tej księgarni jej nie znajdziecie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet oraz setnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Wielkiej Brytanii wydawnictwo Pinguin postanowiło tymczasowo otworzyć nową księgarnię. Sklep z książkami pod nazwą „Like a Woman” będzie działać od 5 do 9 marca przy ulicy Rivington w północnym Londynie, a w jego asortymencie znajdą się wyłącznie książki napisane przez kobiety.

Zrzut ekranu 2018-02-23 o 09.08.44.jpg


Na półkach staną książki ponad 200 pisarek podzielone na kilka kategorii: "Najważniejsze feministyczne lektury", "Kobiety, które warto obserwować" i "Te, które przyniosły zmianę". Wydawać by się mogło, że twórcy akcji mają jak najbardziej szlachetne intencje i chcą uświadomić czytelników, że książki napisane przez kobiety są równie warte przeczytania jak te, których autorami są mężczyźni. Problem polega na tym, że brytyjski czytelnik doskonale zdaje sobie z tego sprawę – jak podaje wyborcza.pl, aż dziewięć z dziesięciu najpopularniejszych książek ubiegłego roku na Wyspach Brytyjskich zostało napisanych przez kobiety. Jedynym mężczyzną, któremu udało się trafić do czołówki, był Haruki Murakami. Pomimo takiego stanu rzeczy pojawiają się głosy, że sytuacja kobiet w świecie wydawniczym jest trudniejsza niż mężczyzn, bo więcej tych drugich pełni funkcje redaktorów, edytorów i szefów domów wydawniczych.

kademicy z uniwersytetów w Illinois i Kalifornii przebadali ponad 100 tysięcy książek, napisanych w latach 1780-2007. Odkryli, że w tych napisanych przez mężczyzn kobiety stanowią od 25 do 33 procent wszystkich bohaterów. W książkach pisanych przez kobiety panuje o wiele większa równowaga płci. Można jedynie zadać sobie pytanie, czy akurat ten aspekt jest w przypadku książek najważniejszy...


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. iStock Piątek 23.02.2018

Komentarze

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Komentarze (0)