Związek i miłość w Polsce – ile to kosztuje?

Podobno miłości nie można kupić, ale z pewnością można ją wycenić. I to całkiem dokładnie. Zrobili to eksperci z platformy MAM, którzy sprawdzili, ile Polacy przeciętnie wydają na swoje związki.
iStock-848184548.jpg

„Ile kosztuje miłość w Polsce” to tytuł najnowszego raportu platformy MAM, w którym zbadano, jak dużym obciążeniem portfela przeciętnego Polaka jest związek i miłość. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1005 dorosłych Polek i Polaków na przełomie stycznia i lutego 2018 r. i wynika z niego, że bycie w związku rzeczywiście jest całkiem opłacalne.

Zwłaszcza jeśli partnerzy mieszkają ze sobą. 80 proc. badanych przyznało bowiem, że stała relacja ma wpływ na całkiem spore oszczędności wynikające ze współdzielenia codziennych wydatków (rachunki za prąd, gaz, telewizję, zakupy etc.). Najczęściej są to oszczędności w granicach 300-500 zł (24 proc. respondentów), ale zdarzają się przypadki, w których partnerzy w sumie odkładali 1000 zł (16 proc. respondentów), a nawet ponad 1000 (10 proc.).  

Dzielenie kosztów i głupie wydatki

Jeśli chodzi o podział kosztów sprawa ma się następująco: 44 proc. stałych związków dzieli koszty po równo, 39 proc. nie do końca po równo (jeden partner zarabia więcej), a 17 proc. par nie dzieli kosztów wcale i wszelkie wydatki pokrywa tylko jedna osoba.
Ok. 50 proc. respondentów przyznaje się też do gromadzenia zaskórniaków bez wiedzy partnera (częściej robią to kobiety), z kolei ok. 59 proc. badanych kłóci się z partnerem o kasę – głównie o nieprzemyślane wydatki albo o inne cele oszczędzania.

Do tych nieprzemyślanych wydatków można zaliczyć ubrania, kosmetyki i zabiegi kosmetyczne po stronie pań oraz hobby, rozrywka i utrzymanie samochodu po stronie facetów. Co ciekawe, są to też najczęściej ukrywane wydatki – 20 proc. kobiet nie wspomina o zakupie swojej 10 torebki w tym miesiącu i taki sam procent mężczyzn „zapomina” powiedzieć swojej partnerce o zakupie nowej wędki albo kolejnego modelu sklejanego samolotu.

Prezenty i romanse
300 złotych – tyle z kolei partnerzy są w stanie przeciętnie wydać w miesiącu na wspólne wypady, drobiazgi itp. 200 zł to natomiast kwota, którą ludzie w związkach średnio wydają na prezenty z okazji urodzin lub Walentynek.

W raporcie pojawia się też pytanie o romans. Nikt z badanych nie jest jednak w stanie określić jego konkretnych kosztów. Ale chyba nie macie wątpliwości, że to duży koszt.

ZOBACZ TEŻ FOTKI PIĘKNEJ POLKI NA KARNAWALE W RIO:


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Wtorek 13.02.2018