Najlepsi uczniowie chętniej sięgają po alkohol i marihuanę

Brytyjscy uczniowie, którzy na testach otrzymują najlepsze wyniki, chętniej relaksują się przy pomocy alkoholu i marihuany od swoich mniej uzdolnionych rówieśników. Rzadziej za to palą papierosy.

iStock-603286264.jpg

Badania dotyczące korelacji pomiędzy wynikami w szkole a skłonnościami do sięgania po określone używki zostały opublikowane w British Medical Journal Open, a przeprowadzili je James Williams i Gareth Hagger-Johnson, czyli dwaj naukowcy związani z University College London, czyli z jakby nie patrzeć poważną instytucją.


Jeśli wierzyć badaniom, spożywanie alkoholu, a także raczenie się marihuaną oraz papierosami wśród brytyjskiej młodzieży w ciągu ostatnich lat generalnie spadało. Naukowcy postanowili jednak sprawdzić, czy tendencja do sięgania po używki ma jakiś związek z otrzymywanymi ocenami. Używając kwestionariuszy, prześledzili oni odpowiedzi na pytania dotyczące alkoholu, papierosów i marihuany u uczniów w wieku od 13 do 20 roku życia, a następnie porównali je z wynikami w nauce. Okazało się, że zdolniejsi młodsi uczniowie chętniej niż po papierosy sięgali po alkohol i marihuanę w porównaniu do tych z gorszymi ocenami. Dobrze uczący się starsi nastolatkowie z jednej strony dwukrotnie chętniej sięgali po alkohol, ale z drugiej wykazywali zdecydowanie rzadszą tendencję do picia ciągiem. W przypadku marihuany było podobnie – sięgali po nią chętniej, ale zdecydowanie bardziej okazjonalnie.

Zaprezentowane wyniki badań zdecydowanie stoją w sprzeczności z obiegową opinią, według której najlepsi uczniowie w ogóle nie sięgają po używki. A jakie są wasze doświadczenia w tym względzie?


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. iStock Środa 10.01.2018