"Donnie Darko"

„Donnie Darko” to film na pograniczu gatunku science fiction i dramatu. Bardzo szybko zyskał rzeszę fanów na całym świecie i został okrzyknięty kultowym.

Donnie Darko

Film ten był pierwszym dziełem pełnometrażowym scenarzysty i reżysera Richarda Kelly. W 2001 roku dostał nagrodę za najlepszy scenariusz na Catalonian International Film Festival i San Diego Film Critics Society. Otrzymał również nagrodę publiczności na Sweden Fantastic Film Festival. W 2002 r. wygrał nagrodę specjalną na Young Filmmakers Showcase w ramach Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films , a także wygrał „Silver Scream Awards” podczas Amsterdam Fantastic Film Festival.

Głównym bohaterem filmu jest tytułowy Donnie Darko (w tej roli Jake Gyllenhaal). Pewnej nocy budzi go postać w kostiumie budzącego grozę królika imieniem Frank. Przybysz informuje go, że do końca świata pozostało 28 dni. Donnie wychodzi z Frankiem i budzi się następnego dnia na polu golfowym. Po powrocie do domu dowiaduje się, że w nocy miał miejsce wypadek. Oderwany silnik samolotu spadł na jego dom, a dokładniej wprost na jego pokój. Bohater zdaje sobie sprawę, że Frank uratował mu życie.

Jednak to zdarzenie zachwiało porządek świata, a do jego końca pozostało niewiele czasu, w którym bohater ma do wykonania pewną misję. Donnie Darko  stwierdza, że znajduje się w pętli czasowej, ale ciężko jest ocenić  co jest wytworem choroby psychicznej bohatera, a co ma miejsce naprawdę.

Film nie ma wypracowanej jednej interpretacji. Nawet krytycy nie są w stanie jednoznacznie zaklasyfikować dzieła Kelly`ego. Film został zrobiony w taki sposób, że każdy po jego obejrzeniu może wyciągnąć różne wnioski i zinterpretować go w dowolny sposób. 


Dodał(a): Olga Wap Sobota 19.02.2011