40. urodziny Mobil 1 - Konkurs!

Czterdzieści lat temu na sklepowe półki trafił syntetyczny olej silnikowy Mobil 1. Historia tego oleju zaczyna się tak naprawdę znacznie wcześniej, bo w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Wówczas rząd Stanów Zjednoczonych poprosił ExxonMobil o wyprodukowanie smaru do podwozi samolotów, który nie zamarzałby w temperaturach rzędu –40°C. Odpowiedzią był syntetyczny smar Mobilgrease 28, który do dzisiaj jest stosowany w branży lotniczej.
Mobil 1
Zachęceni sukcesem oraz tym, że doskonałe właściwości oleju syntetycznego wykraczają poza jego użycie w ujemnych temperaturach, specjaliści ExxonMobil powołali w 1971 roku zespół odpowiedzialny za rozwój technologii smarnych. Efektem jego pracy był pierwszy
w pełni syntetyczny olej silnikowy Mobil 1 – mówi Rebecca Pearson z ExxonMobil.Nie tylko ochrona silników

Od 1974 roku standardy w zakresie ochrony silnika i jakości olejów znacznie się zmieniły. Czterdzieści lat temu, pierwszy syntetyczny olej silnikowy Mobil 1 miał ograniczać zużycie paliwa, a jego późniejsze formulacje odpowiadały nowym oczekiwaniom rynku. Na przykład, wprowadzenie oleju Mobil 1 o obniżonym poziomie fosforu wydłużyło żywotność katalizatora. Z czasem do olejów Mobil 1 dołączyły nowe produkty, a ich wysoka jakość pozwoliła zbudować doskonałą reputację marki. Po czterdziestu latach Mobil 1 to nadal wiodący na świecie syntetyczny olej silnikowy.

Test miliona mil
W 1990 roku Mobil 1 został poddany niezwykłej próbie – testowi miliona mil. Silnik nowego BMW 325i został zalany olejem Mobil 1, a następnie jeździł nieprzerwanie przez cztery lata, zatrzymując się wyłącznie w celu przeprowadzenia okresowych czynności serwisowych. Po przejechaniu miliona mil (1 600 000 kilometrów), silnik BMW został rozebrany i oddany w ręce fachowców. Rezultaty były zaskakujące. Nie znaleziono jakichkolwiek istotnych oznak zużycia. Silnik nie tylko pozostał w doskonałym stanie technicznym, ale większość części nadal utrzymywała się w zakresie tolerancji BMW określonym jako „nowe”.

Partnerstwo światowej klasy
Dzisiaj marka Mobil 1 jest polecana przez wielu wiodących konstruktorów i producentów pojazdów, najlepsze zespoły wyścigowe oraz miliony kierowców. Mobil 1 jest fabrycznie zalewany do silników ponad 60 modeli pojazdów takich marek jak Porsche, Mercedes-AMG, Aston Martin, Bentley, McLaren i wielu innych.
3_Mobil1.jpg
Historia Mobil 1 w świecie sportów motorowych rozpoczęła się w 1978 roku od współpracy z zespołem Formuły 1 Williams. Od tamtego czasu obecność Mobil 1 na torach wyścigowych zdecydowanie wzrosła. Mobil 1 kontynuuje współpracę ze znanymi i utytułowanymi zespołami wyścigowymi, w tym Stewart-Haas Racing (seria NASCAR Sprint Cup) oraz Corvette Racing (seria TUDOR United SportsCar Championship). Mobil 1 pomaga także zespołom startującym w najszybszej serii wyścigów monomarkowych Porsche Mobil 1 Supercup oraz jest oficjalnym olejem Amerykańskiego Klubu Samochodów Sportowych SCCA. Ponad połowa zespołów NASCAR polega na technologii Mobil 1, który po raz dwunasty z rzędu został Oficjalnym Olejem Silnikowym serii NASCAR.

Olej mistrzów
Rok 2014 to także 20-lecie współpracy ExxonMobil z zespołem Formuły 1 McLaren Mercedes. Brytyjski zespół używa środków smarnych Mobil 1 już od dwóch dekad. Dodatkowo wspiera go sztab specjalistów ds. technicznych Mobil 1, pracujących na torze podczas każdego wyścigu. Partnerstwo technologiczne Mobil i McLarena to ponad 340 wspólnych wyścigów, 231 miejsc na podium, 78 zwycięstw oraz 4 tytuły mistrzowskie.

- Wprowadzenie syntetycznego oleju Mobil 1 było rewolucją technologiczną – podkreśla Bill Maxwell, były starszy specjalista ds. inżynierii w ExxonMobil Research and Engineering Company, uważany za jednego z ojców Mobil 1. Wydarzenie to w ogromnym stopniu poprawiło wydajność silników samochodowych i zwiększyło oczekiwania kierowców wobec olejów silnikowych na całym świecie.
55_Mobil1.jpg

URODZINOWY KONKURS Mobil 1

Jeżeli chcesz zdobyć supernagrody od Mobil 1, odpowiedz w komentarzu pod tym artykułem na pytanie:

Jaki zrobisz sobie prezent, gdy będziesz miał czterdziestkę, tak jak Mobil 1?

Mobil-1-Nagrody.jpg
Nagrody:
I miejsce = mobilny głośnik + kalendarz McLaren + olej syntetyczny Mobil 1 New Life 0W-40 (4L) + koszulka Mobil 1.
II miejsce = obudowa iPad z grafiką Porsche + kalendarz McLaren + olej syntetyczny Mobil 1 New Life 0W-40 (4L) + koszulka Mobil 1.
III miejsce = obudowa iPhone'a 5 z grafiką Porsche + kalendarz McLaren + olej syntetyczny Mobil 1 New Life 0W-40 (4L) + koszulka Mobil 1.
IV miejsce = olej syntetyczny Mobil 1 New Life 0W-40 (4L) + kalendarz McLaren + koszulka Mobil 1.

Dodatkowo, 10 uczestników konkursu otrzyma w ramach wyróżnienia koszulkę Mobil 1.

REGULAMIN KONKURSU

LISTA LAUREATÓW: 
qordian - I miejsce
M4rcin - II miejsce
rako83 - III miejsce
FerDar - IV miejsce

10 osób, które dostaną koszulkę Mobil 1

myagy
MAJK
Art2
zdzisiar
liczba177
marekdexter
Karolp
BartWarden
konrad5516
mateksolo

Dodał(a): CKM.PL/ mat. prasowe Poniedziałek 15.12.2014