Tak wygląda PS5. Cena, premiera, gry

Oczekiwanie na nowe Play Station obfitowało w domysły i mniej lub bardziej sprawdzone przecieki. Sony wreszcie zaprezentowało nową konsolę.
playstation-5-wyglad-6.png

Prezentacja najnowszego Play Station początkowo była zaplanowana na ubiegły tydzień, jednak ze względu na falę protestów ruchu Black Lives Matters, premiera nowej konsoli została przełożona. Wszystko wskazuje jednak na to, że warto było czekać.

Design PS5 jest nowoczesny i nawiązuje do pokazanego wcześniej kontrolera Dual Sense zarówno kształtem jak i kolorem. Konsola jak i cały zestaw są utrzymane w czarno-białej tonacji. Można też wywnioskować, że najnowsze PS5 będzie przystosowane do pracy wyłącznie w pionie.

CZYTAJ TAKŻE: SYMULATOR PANDEMII. TA GRA NA SERIO POWSTAJE

Producent zapowiedział, że na rynek trafią dwie wersje konsoli. Oprócz regularnej wersji będzie dostępna edycja Play Station 5 Digital, która nie jest wyposażona w czytnik optyczny.

PlayStation-5-2.jpg

Oprócz tego Sony pokazało cały zestaw akcesoriów, w skład którego wchodzi zestaw słuchawkowy wspierający technologię dźwięku 3D, pilot, stacje ładowania do kontrolerów i kamerka. PS5 jest pierwszą platformą Sony z czytnikiem Ultra HD Blu-ray. Pełna specyfikacja nowego Play Station wygląda następująco:

CPU: Zen 2, 8 rdzeni 3.5 GHz
GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs z 2.23 GHz
ARCHITEKTURA GPU: customowe RDNA 2
PROCES TECHNOLOGICZNY: 7 nm
RAM: 16 GB GDDR6
PRZEPUSTOWOŚĆ PAMIĘCI: 448GB/s
PAMIĘĆ WEWNĘTRZNA: customowe 825GB SSD
PAMIĘĆ DODATKOWA: standardowe karty NVMe SSD
PAMIĘĆ ZEWNĘTRZNA: obsługa USB HDD
NAPĘD OPTYCZNY: 4K UHD Blu-ray
AUDIO: dedykowany chip Tempest 3DWiadomo również, że gracze dostaną możliwość zagrania w GTA 5 Expanded, a każdy użytkownik dostanie także wersję online kultowej gry. Oprócz tego szczęśliwi posiadacze PS5 będą mogli wcielić się w Milesa Moralesa w kolejnej części Spider-Mana oraz stanąć na torze w Gran Turismo 7.

sony1.jpg

Pozostałe gry, które trafią na platformę to: Ratchet and Clan: Rift Apart, Athia, Stray’a, Pragmatę, Returnal, Sackboy: A Big Adventure, Destruction All Stars, Astro’s Playroom, Kena: Brige of Spirits, Good-bye, Volcano High, Bugsnax, Oddworld Soul Storm, Jett, Ghostwire: Tokyo, GodFall, Hitman III, Little Devil Inside, NBA 2K21, Demon’s Souls: Remake, Deathloop, Reident Evil VII, Horizon Forbidden West. 

PlayStation-5-3.jpg

Cena nowego PS5 pozostaje wciąż tajemnicą, jednak z wycieku, który pojawił się na Amazonie można wnioskować, że konsola będzie kosztowała 599 funtów, co w przeliczeniu daje ok. 3 tys. złotych. 


ZOBACZ GALERIĘ: TAK WYGLĄDA "LAND OF WAR", CZYLI POLSKIE CALL OF DUTYDodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 11.06.2020