Koniec najdłuższego badania graczy. Wyniki trochę nas zaskoczyły...

Boisz się, że przez pandemię COVID-19 i ciągłe siedzenie w domu nie będziesz mógł przestać grać na konsoli lub pececie? Możesz odetchnąć z ulgą, bo w końcu udowodniono, że granie nie uzależnia.
iStock-1152832547.jpg
Jeżeli podczas tego eksperymentu dzieciaki nie uzależniły się od grania, to rzeczywiście nie ma czego się bać. Sześcioletnie badania potwierdzają, że gry wideo nie przejmują nad nami kontroli.

“Celem tego konkretnego badania było przyjrzenie się długoterminowemu wpływowi relacji z grami wideo i temu, co na przestrzeni lat robi ona z graczem” – wyjaśnia Sarah Coyne, profesor życia rodzinnego na Uniwersytecie Brighama Younga i główna autorka badań.

Do tej pory nie było tak długiego eksperymentu poświęconego temu zagadnieniu. Trwał on 6 lat, podczas których obserwowano 385 nastolatków i ich proces wchodzenia w dorosłość. Każdy uczestnik raz w roku wypełniał kwestionariusz, dzięki któremu mierzono ich poziom stresu, empatii, agresji, niepewność czy depresję.

SPRAWDŹ: "Cyberpunk 2077": spersonalizuj biust, pupę i penisa

Badanie wykazało, że 90 proc. uczestników gra w sposób nieszkodliwy i nie zarejestrowano u nich negatywnych, długofalowych konsekwencji. U reszty badanych, dla których gry wideo okazały się problemem, wykryto zaburzenia psychiczne, które nie wynikały z grania.

Eksperyment tym samym obalił mit patologicznego uzależnienia od gier wideo. Jest to zjawisko charakteryzujące się ciągłym spędzaniem czasu na graniu i trudnościami z oderwaniem od tej czynności.

Zaledwie 10 proc. uczestników wykazywało większy poziom negatywnych skutków emocjonalnych, bezustanne korzystanie z telefonu, a także lęk przed nadchodzącą dorosłością. Na nich najmocniej wpłynęły dwa czynniki: bycie mężczyzną oraz problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji z innymi. Ale tu warto dodać, że granie było dla nich odskocznią od codziennych utrapień, a nie samoistnym problemem.

Teraz bez obaw o zdrowie naszych czytelników możemy dalej zachęcać do korzystania z ofert darmowych gier udostępnianych przez producentów. Przypominamy, że wciąż możesz pobrać za free GTA V.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Poniedziałek 18.05.2020