Już nie DualShock. Sony pokazało nowy kontroler do PS5

Takiej zmiany w padzie do konsoli od Sony jeszcze nie było. Przez lata zwolennicy PS-a dostawali lekko odświeżoną wersję kontrolera, którego nazwa zmieniała się tylko przez dodanie kolejnego numerka. Tym razem firma zaszokowała fanów, pokazując następcę DualShocka.
PlayStation-5-DualSense-2.jpg

Pierwsze nieoficjalne zdjęcia przedstawiające prototyp PlayStation 5 nie zostały przyjęte przez internautów zbyt entuzjastycznie. Trzeba przyznać, że wygląd zaprezentowany w przeciekach byłby futurystyczny, gdyby konsola wyszła 20 lat temu. Dziś wygląda po prostu kiczowato. Jednak oficjalna wersja zapewne będzie dużo ciekawsza.

Wskazywać na to może nowy kontroler do PS5, który mocno odbiega od swoich poprzedników. Sony po raz pierwszy od 25 lat wprowadziło zauważalne zmiany w kształcie kontrolera. Wcześniejszy model – DualShock – doczekał się czterech wersji. Jednak innowacyjny wygląd nowego pada sprawił, że Sony przestało liczyć do pięciu i nadało mu nazwę DualSense.
PlayStation-5-DualSense-1.jpg
Nowy design to oczywiście nie wszystko. Sama nazwa wskazuje, że w padzie dotyk będzie odgrywał kluczową rolę. Zamiast wibracji zastosowano w nim silniki haptyczne. Symulują one doznania na zróżnicowanych typach powierzchni oraz zachowania konkretnych obiektów. Oznacza to, że trzymając DualSense'a, nie poczujemy zwyczajnych wibracji podczas wyścigu czy walki. Zamiast tego nasz zmysł dotyku będzie łechtany zmieniającą się siłą pulsowania, ruchów i wibracji na całej powierzchni kontrolera.
PlayStation-5-DualSense-3.jpg
Kolejną nowością będą adaptacyjne przyciski spustu, które dostosują swój opór i głębokość do wydarzeń w grze. Triggery będą zmieniać swoje właściwości w zależności od akcji i sytuacji toczących się na ekranie. Będą działały inaczej podczas jazdy samochodem, strzelania czy walki wręcz. Oprócz tego w kontrolerze zainstalowano mikrofon do rozmów podczas rozgrywki online.

Teraz pozostaje czekać, aż Sony zaprezentuje oficjalny wygląd PlayStation 5. Jeżeli wprowadzono w niej takie innowacje jak w DualSense, to cały sprzęt szybko zniknie ze sklepowych półek. Oczywiście o ile te zostaną otwarte przed premierą zapowiedzianą na końcówkę roku.
Dodał(a): Konrad Siwik / fot. mat. pras. Środa 08.04.2020