Windgames - zawody w lataniu

Na hiszpańskich zawodach Windgames świetne występy zaliczyła 16-letnia Polka. Dzięki niej ten sport stanie się zapewne coraz bardziej znany i oglądany, a tunele aerodynamiczne wypełnią się amatorami igrania z grawitacją.
windgames.jpg

Coraz więcej sportów przenoszonych jest w powietrze lub uprawiane przy pomocy wiatru. Wychodzi na to, że to działka nie do końca wyeksploatowana i jej eksploracja trwa w najlepsze. Weźmy chociaż pod uwagę wingboarding – czyli surfowanie wśród chmur. Teraz jednak skupimy się na aktywności, która dopiero od niedawna nazywana jest sportem. Chodzi o akrobatykę w tunelu aerodynamicznym.

Zawodnicy zmagają się z pionowym słupem wiatru, który imituje pęd powietrza, napierający na  śmiałków podczas skoków freefall czy w wingsuitach. W specjalnie skonstruowanym tunelu aerodynamicznym ćwiczy się balansowanie ciałem, utrzymanie równowagi, ale i figury akrobatyczne, które wykonuje się po wyskoczeniu z samolotu.I choć podobne do Windgames zawody odbywają się od dawna, a pierwsze figury i układy choreograficzne pojawiły się, gdy pierwsza osoba weszła do tunelu i „wywinęła orła”, to w Polsce o takim turnieju robi się głośno dopiero teraz (poza branżowym środowiskiem). A to dlatego, że spory sukces w zawodach organizowanych 21-22 stycznia 2016 w Hiszpanii odniosła 16-letnia Polka.

Maja Kuczyńska startowała w solowym freestyle`u. W kategorii tej mogły startować obie płcie. Co prawda wygrał Rosjanin Leo Volkov, ale Polka zajęła drugie miejsce i zrobiła olbrzymie wrażenie na sędziach, publice i mediach z całego świata. Na nas również. W jednej z rund była nawet lepsza od mistrza, ale w ostatecznym rozrachunku, to chłopak stanął na najwyższym stopniu podium.

Testowaliśmy tunel aerodynamiczny i choć nasza choreografia przypominała bardziej taniec przestraszonego kota, to zapewniamy, że to świetna zajawka i całkiem nowe doświadczenie.


Dodał(a): Paweł Janusz / fot.: windoor-realfly.com Czwartek 28.01.2016