W Polsce ruszy produkcja szczepionki przeciw COVID-19. Pierwsza umowa podpisana

Polska firma biotechnologiczna Mabion zawarła umowę z amerykańską spółką Novavax, która pracuje nad własną szczepionką przeciw COVID-19. Dzięki temu Mabion będzie mógł w dłuższej perspektywie czasu dostarczać preparaty amerykańskiej firmy.
Projekt bez tytułu(191).jpg

Mabion to polska firma, która zajmuje się produkcją leków biotechnologicznych najnowszej generacji. Od 2013 roku przedsiębiorstwo jest notowane na warszawskiej giełdzie.

Reagując na obecną sytuację związaną z koronawirusem, firma podpisała umowę ramową z amerykańską spółką Novavax. Dokument dotyczy transferu technologii i procesu produkcyjnego antygenu na szczepionkę przeciw COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373. Umowa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2023.

Czytaj także: Rząd chce wprowadzić nagrody dla osób, które zaszczepią się na koronawirusa

Sonda

Jaką szczepionką przeciw COVID-19 się zaszczepisz?

– Umowa ramowa z firmą Novavax to dla Mabion niezwykle istotna możliwość na wykorzystanie wiedzy i zdolności produkcyjnych Mabion na rzecz zwalczania globalnej pandemii. Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavax, która, po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej, może otworzyć drogę do produkcji szczepionki w skali komercyjnej – powiedział cytowany w komunikacie prezes Mabion Dirk Kreder.

Produkcja tzw. serii technicznej, która ma sprawdzić zdolność firmy Mabion, będzie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax. Proces ten ma zakończyć się w pierwszej połowie 2021 r. Jeśli przeprowadzone testy technologiczne okażą się pozytywne, firmy będą dyskutować o produkcji w skali komercyjnej.

Czytaj także: Szukają osób, które dadzą się zakazić koronawirusem. Płacą ponad 20 tys. zł

Co więcej, firma Mabion zawarła porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju do kwoty 40 mln zł z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych. Chodzi tutaj o podjętą współpracę z amerykańską firmą Novavax – czytamy w komunikacie Mabion.


Dodał(a): Kamil Nowicki Środa 03.03.2021