Triton - oddychaj pod wodą

Młody Koreańczyk obiecuje, że będziemy pływać pod wodą przez długie godziny i że wkręcimy się na tyle, że spod wody wyciągnie nas tylko głód. Bo planktonem się nie najesz.
triton

Jeabyun Yeon to młody Koreańczyk przed trzydziestką, który bardzo dobrze rozumie problemy nurków. Męczące ubieranie się w piankę lub skafander i zakładanie kilkudziesięciu kilogramów osprzętu wyciska siódme poty. Nawet jeśli chcesz wejść pod wodę na krótki czas, musisz przejść dość wyczerpujące etapy. Oczywiście moment zanurzenia i pobyt pod taflą rekompensuje całe zamieszanie, ale później sprzęt musisz z siebie zdjąć, wyczyścić, złożyć.

Dlatego koreański projektant wymyślił pewien koncept. Nazwał go Triton. To urządzenie pozwalające nurkować bez akwalungu, które widziałeś zapewne w filmach o Agencie 007. Tyle że w `Bondach` była to prawda ekranu, a Jeabyun twierdzi, iż jest o krok od stworzenia takiego sprzętu.

trito_detatils_bottom_905.jpg
Triton składa się z ustnika, centralki i dwóch odnóg. Według Yeona, ten przenośny respirator jest w stanie wyodrębnić tlen z wody, działając w ten sposób jak sztuczne skrzela. Umożliwia to długie nurkowania bez użycia profesjonalnego sprzętu.
belka_zobacz-polecana-galer.jpg
Ustnik jest taki sam jak w fajkach nurkowych. Centralka mieści w sobie mikorbaterią nowej generacji, która przy 30-krotnie mniejszej wielkości, gromadzi tyle samo energii i ładuje się 1000 razy szybciej. Powietrze przechodzi przez zawór tlenowy i tłoczone jest dzięki mikrokompresorom do specjalnej komory magazynowej. Tlen natomiast pozyskiwany jest poprzez specjalne włókna na odnóżach z otworami mniejszymi od molekuł wody. W ten sposób rozdzielany jest od cieczy, która wypuszczana jest jako produkt uboczny.

triton_structure01_905.jpg
Pojawiają się wątpliwości czy projekt jest realny. Najpoważniejszy zarzut to kwestia pompowania odpowiedniej ilości wody, by uzyskać niezbędny tlen. Ludzki organizm nie jest tak wydolny, by sobie z tym poradzić. Trzeba jednak pamiętać, że Triton to dzieło projektanta. Następny krok należy do inżynierów, którzy spróbują zaadaptować urządzenie do rzeczywistych możliwości technologicznych. Jeabyun twierdzi, że pozyskiwanie tlenu z wody poprzez specjalne kanaliki opanował już jeden z koreańskich naukowców.

Historię uwiarygadnia to, że rzecz dzieje się w Korei Południowej, a nie na propagandowej północy. Istnieje zatem realna szansa na zwiększony ruch podwodny w najbliższym czasie.


triton_structure02_905.jpg


Dodał(a): hajtek Czwartek 06.02.2014