Sylvester Stallone, Marek Dochnal, Walt Disney - za co pokochali grę w polo?

Sylvester Stallone ze względu na swoje warunki fizyczne i koordynację ruchową, w grze jest w stanie dotrzymywać kroku nawet najwytrawniejszym i doświadczonym graczom. Marek Dochnal ceni grę w polo za nieodłączny jej element, czyli budowanie błyskotliwej strategii, gdyż kluczową rolę w tym sporcie odgrywa umiejętność panowania nad koniem oraz doskonała komunikacja całej drużyny. Z kolei Walt Disney natomiast zwykł prosto ze studia jechać na boisko, a gra w polo była inspiracją do kolejnych produkcji.

ckm.jpg

Polo przez wielu uznawane jest za sport elitarny, dla wyższych sfer. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie, gdyż grali w nie królowie, arystokracja oraz wysocy rangą oficerowie. Na pewno wszyscy łączą polo z brytyjską rodziną królewską i właśnie Brytyjczycy przenieśli polo ze swoich indyjskich kolonii na “stary kontynent”. 

Sylvester Stallone -  sportowiec, aktor kina akcji

Sylvester Stallone przez wszystkich jest kojarzony z mocnym kinem akcji. Największą popularność przyniosły mu hollywoodzkie hity Rocky, Rambo, czy Cobra. Niewielu jednak wie o jego związku z tą jakże szlachetną dyscypliną, jaką jest polo. Swój wolny czas, znany aktor często spędza na boisku do polo. Skąd ta pasja? Otóż ojciec Sylvestra – Frank Stallone był zawodowym graczem polo zanim w latach czterdziestych dwudziestego wieku wyemigrował z Włoch do Nowego Jorku. Sam Sylvester etymologię swojego nazwiska tłumaczy jako „ogier” lub „koń”, stąd pasję do tego sportu ma we krwi, jako że polo opiera się na wyjątkowej więzi jeźdźca z koniem. Mówiąc o sobie wskazuje, iż największą trudność zachowanie spokoju i cierpliwości, czego w dużej mierze wymaga ta elegancka gra. W dość zabawny sposób porównuje polo do gry w golfa podczas trzęsienia ziemi. Tak jak pasja do polo została przekazana z ojca na syna, tak i sam znany aktor przekazuje miłość do tego sportu swoim trzem córkom Sophii, Sistene i Scarlet Rose.

Marek Dochnal - międzynarodowy przedsiębiorca

Marek Dochnal, jako zawodnik polo na śniegu, największy triumf wraz ze swoją drużyną Team Larchmont święcił w 2004 roku wygrywając dwudziesty turniej „Cartier Polo World Cup on Snow” rozgrywany corocznie w St. Moritz.

Sam pomysł polo na śniegu powstał w połowie lat osiemdziesiątych, kiedy to niewielka grupa Szwajcarów wpadła na szalony pomysł gry w polo na zamarzniętym jeziorze St. Moritz w Engadin. Wówczas nikt chyba nie spodziewał się, że ta odmiana polo osiągnie aż taką popularność.  Obecnie, czyli ponad ćwierć wieku później Śnieżny Puchar Świata w St. Moritz jest jednym z najbardziej cenionych turniejów polo na świecie. Marek Dochnal swoją przygodę z polo rozpoczynał w tradycyjnej odsłonie, czyli polo na trawie. Dla każdego gracza w polo niezwykłym zaszczytem jest wpisanie się w tzw. Golden Book, a nazwisko polskiego przedsiębiorcy Marka Dochnala znalazło się wśród wszystkich zwycięskich drużyn w historii turnieju.

Walt Disney - założyciel Wytwórni Walta Disneya

Walt Disney znany na całym świecie producent filmowy był ogromnym entuzjastą gry w polo. Posiadał zarówno konie, jak i własną drużynę o nazwie „Mickey Mouse” budzącej jednoznaczne z nim skojarzenia. Inwestował w rozwój tej dyscypliny sportu wspierając finansowo wielu graczy. Starał się propagować polo wśród pracowników swojej Wytwórni, zapraszał najbardziej znamienitych zawodników, którzy dzielili się swoimi opowieściami z boiska. Pasja miała również odzwierciedlenie w jego twórczości. W 1935 roku pojawiła się kreskówka „Mickey Polo Team”. W 1935 roku podczas jednego z meczów doszło do tragicznego zdarzenia. Koń Walta Disneya zderzył się w niefortunny sposób z koniem innego mężczyzny. W wyniku wypadku Disney odniósł bardzo poważne obrażenia i do końca życia zmagał się z powstałym urazem kręgosłupa, zaś drugi mężczyzna zmarł. Wydarzenie to odcisnęło się na tyle poważnym piętnem, iż Walt całkowicie zrezygnował z gry w polo.

Co warto wiedzieć o polo?

W Polsce polo nie jest popularne, aczkolwiek bardzo prężnie sport ten się rozwija i zdobywa coraz więcej zwolenników.

Kilka faktów dotyczących gry w polo:

  1. Nazwa „polo” pochodzi od tybetańskiego słowa „pulu”, co oznacza piłkę.
  2. Drużyna składa się z czterech zawodników jeżdżących na koniach. Każdy z nich ma na boisku swoją pozycję. Gracz ofensywny grający z numerem 1 ma za zadanie zdobywać punkty. „Dwójka” skupia się przede wszystkim na wypracowaniu perfekcyjnego podania piłki do gracza z numerem 1, ale sam też zwykle zdobywa punkty. Rolę lidera drużyny pełni zawodnik nr 3, to on prowadzi grę - tworzy strategię i buduje okazje do zdobycia bramek, a w trudnych momentach bierze na siebie odpowiedzialność w ofensywie. Zawodnik grający na pozycji 4 to odpowiada za obronę.
  3. Konie, na których jeżdżą gracze to rasy pełnej krwi angielskiej lub konie argentyńskie, są specjalnie trenowane do gry w polo. Podczas jednego meczu może następować nawet kilkukrotna zmiana konia u jeźdźca.
  4. Gra w polo polega na wbiciu do bramki drużyny przeciwnej piłki przy użyciu specjalnego kija zakończonego młotkiem, tzw. malleta. Mecz składa się z 4 do 8 części, zwanych czakerami, które trwają 7 minut, z możliwością przedłużenia o 30 sekund w celu dokończenia akcji. Przerwy pomiędzy poszczególnymi partiami trwają 4 minuty i jest to czas, kiedy następuje wymiana koni. Przerwa środkowa to 10 minut i podczas niej możemy zaobserwować niebywałe zjawisko, kiedy to kibice mogą swobodnie wejść na boisko i porozmawiać z zawodnikami.
  5. Boisko do polo mierzy 274 x 146 metrów, na końcach z obu stron ustawione są bramki, których szerokość wynosi 7,32 metra.   
  6. Obecnie za kraj najsilniej związany z polo uznawana jest Argentyna, stamtąd też pochodzi wielu najlepszych na świecie graczy. Argentyńczycy zdobyli w polo pierwszy złoty medal olimpijski, a było to w Paryżu w 1924 roku.
  7. Polo przestało być dyscypliną olimpijską po Igrzyskach w Berlinie w 1936 roku, gdzie przedstawiciele tego sportu po raz ostatni walczyli o medale.
  8. Nazwa „polo” weszła do potocznego języka stanowiąc element garderoby – koszulka z kołnierzykiem, wzorowana jest właśnie na uniformach zawodników polo.


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 13.03.2018