Sport jesienią – jak się przygotować?

Jest coraz chłodniej, ale pogoda to tylko wymówka dla leniuchów. Odpowiednie ubranie sprawi, że będziesz czuł dokładnie taki sam komfort jak w cieplejszych miesiącach. Wystarczy spróbować!

small iStock-862317986.jpg


Chcemy tego czy nie, jesień czuć niemal wszędzie. Obniżce temperatur i krótszym dniom towarzyszy jednocześnie wysyp maratonów, do których niektórzy z nas przygotowywali się od dłuższego czasu. Jak skutecznie utrzymać się w dobrej formie bez względu na aurę?

Dlaczego warto ruszyć się z miejsca?

Obecne tempo życia nie sprzyja temu, by wygospodarować większą ilość czasu i zdecydować się na bieganie czy inne aktywności fizyczne. Spędzanie długich godzin przy komputerze działa na nas destrukcyjnie, a co najgorsze, odechciewa nam się jakiegokolwiek ruchu. By przeciwdziałać lenistwu, a co za tym idzie, przybywaniu kolejnych kilogramów i schorzeń kręgosłupa, początkowo trzeba po prostu zmusić się do ruchu. Kolejne dni ćwiczeń przyjdą ze zdecydowanie większą łatwością, pod warunkiem, że zastosujesz się do kilku ważnych elementów życia sportowca-amatora.

Tempo i dystans biegu zawsze dostosowuj do swoich warunków, a w razie wątpliwości czy jakichkolwiek przeciwwskazań najpierw skonsultuj się z lekarzem. Odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń, czyli rozgrzewka, sprawi, że nie narazisz się na kontuzje. Ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu sprawią, że zaczniesz czuć się znacznie lepiej. Nieprzespane noce przestaną być problemem, zwiększy się poziom energii, będziesz mieć też większy apetyt na zdrowe przekąski. One również pomogą w utrzymaniu dobrej formy.

Odpowiedni ubiór kluczem do zwycięstwa

Zanim wybierzesz się na poranny jogging, najpierw wypadałoby się przygotować, wybierając odpowiednie ubranie. Tworzenie swojego biegowego looku zacznij już od bielizny, która koniecznie musi być termoaktywna. Nie może sprawiać Ci kłopotu podczas aktywności fizycznej ani być zbyt ciasna, co może być odczuwalne zwłaszcza w późniejszej fazie biegu. 

iStock-1014737716.jpg

Ważnym aspektem podczas wyboru ubrania jest temperatura na zewnątrz. Jesienne poranki bywają bardzo chłodne, dlatego na termoaktywną koszulkę warto założyć delikatną bluzę. Jeżeli chodzi o dół, to komfortową opcją będą legginsy. Zostawiają daleko z tyłu krótkie spodenki czy spodnie dresowe. Nie zapomnij także o dodatkach. Kluczowe są buty do biegania z grubą i elastyczną podeszwą, a także rękawiczki, które uchronią Cię przed odmrożeniem palców.

Biegacz wieczorową porą

A co, jeśli rano nie masz ochoty na bieganie lub zwyczajnie brakuje Ci czasu przed wyjściem do pracy? Wtedy wybierz opcję wieczorną, do której potrzebna jest… dodatkowa para nóg. Późny wieczór w parkach i okolicznych lasach rządzi się swoimi prawami, dlatego zalecamy, by w takich sytuacjach na bieganie wybrać się z kimś znajomym. Uchronicie się przed atakami ze strony osób trzecich, a przy okazji będziecie się nawzajem motywować do osiągania lepszych wyników.

sportjesienia-jaksieprzygotowac2.jpg

Poza znajomym biegaczem, warto także zaopatrzyć się w dodatkowe gadżety, takie jak latarki czołowe Ledlenser. W zależności od swoich cech, pomogą łatwo dotrzeć bezpiecznie do celu. Polecamy zwłaszcza te z dużym zasięgiem, dzięki którym dużo łatwiej unikniesz potknięć o wystające z ziemi kamienie czy korzenie drzew. Latarki Ledlenser polecamy także tym, którzy nie przepadają za bieganiem, za to bardzo dobrze odnajdują się w obszarach górskich. Poza latarkami czołowymi przydadzą się też ręczne z opcją przyłączenia do plecaka. Posiadają większy zasięg, co w górach może okazać się bardzo pomocne.

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Izabela Popko Czwartek 24.09.2020