Ćwicz jak siatkarz plażowy

Trening pod i nad siatką poprowadź dla Ciebie Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel, najbardziej utytułowana polska para graczy w „plażówkę”.

Ćwicz jak siatkarz plażowy

Odwiedź nasz fan page na Facebooku

GRZEGORZ FIJAŁEK i MARIUSZ PRUDEL
Grzegorz (23 lata, 187 cm wzrostu, 80 kg, zasięg w ataku 320 cm) i Mariusz (24 lata, 191 cm wzrostu, 80 kg, zasięg w ataku 325 cm) to najlepsza polska para siatkarzy plażowych. W tym sezonie zajmują bardzo wysokie 7. miejsce w prestiżowym rankingu Swatch FIVB World Tour.

PIACH, POT I ŁZY
W "plażówce" dwóch graczy musi namęczyć się, żeby wykonać robotę sześciu siatkarzy halowych! Kluczem do sukcesu w tym sporcie jest wszechstronność, bo zawodnik ma do spełnienia na boisku kilka funkcji. Dlatego siatkarze plażowi ćwiczą ze zdwojoną energią.

TECHNIKA
– Trenujemy pięć dni w tygodniu, dwa razy dziennie, czasem również w sobotę – mówi Mariusz. Rano trening jest na boisku. –  Pod okiem trenera ćwiczymy zwłaszcza różne warianty rozegrania.
– W siatkówce halowej zawodnicy mają specjalizacje, my musimy opanować wszystko: zagrywkę, wystawę, blok, atak. Przy czym Mariusz, jako wyższy, częściej blokuje, a ja bardziej skupiam się na obronie – dodaje Grzegorz.

SIŁA
Zajęcia po południu to najczęściej siłownia. – Pracujemy nad siłą nóg (przysiady ze sztangą, wspięcia na palce) – tłumaczy Mariusz. Dzięki temu w czasie meczu jesteśmy w stanie np. 30 razy skoczyć do bloku na tę samą wysokość, to ważne. Ćwiczymy też obręcz barkową i plecy (podciąganie nachwytem, rozpiętki), co przydaje się podczas ataku.

Sonda

Na plaży zazwyczaj:


ODPOCZYNEK
– Sezon trwa od kwietnia do września. Czasem zdarza się, że przez miesiąc nie zaglądamy do swych domów. Spędzamy ze sobą dużo czasu, więc trener każe nam, byśmy po sezonie odpoczywali osobno – śmieje się Grzegorz.

ATOMOWY SERWIS
Stań za linią końcową, podrzuć piłkę na dwa, trzy metry i celuj między rywali. Ląduj na obu stopach. Podrzucając, uważaj na wiatr, może znieść piłkę!

DYNAMICZNA OBRONA

To zagranie przydaje się, gdy rywal zagra lekko, technicznie i nie ma czasu na zwykły odbiór. Rzucasz się jak przy skoku do wody, po podbiciu piłki (zamkniętą dłonią!) lądujesz na brzuchu, a potem szybko wstajesz i zbierasz się do ataku.

PRECYZYJNA WYSTAWA
Szybkim płynnym ruchem podaj partnerowi piłkę w okolice metra od siatki. Uwaga: w „plażówce” piłka nie może mieć rotacji ani być niesiona!

ZABÓJCZY ATAK
Wyskocz i staraj się poprzez blok dojrzeć ustawienie rywali. Skuteczny bywa atak w środek, obok bloku. Uwaga: w „plażówce” zabronione są siatkarskie „kiwki” (przytrzymanie piłki). Możesz za to, zamiast uderzać mocno, musnąć piłkę kostkami palców.

ODBIÓR NOGĄ

Zagranie, które stanowi ostatnią deskę ratunku w siatkówce plażowej. Przydaje się, gdy piłka leci niebezpiecznie blisko band. Staraj się podbić piłkę jak najwyżej, aby partner miał czas na wystawę. Przebijanie na drugą stronę to wyższa szkoła jazdy.



Dodał(a): CKM Niedziela 20.02.2011