Red Bull Kluge - największa Maszyna Goldberga

Maszyna Goldberga wykorzystująca m.in.: skoczka spadochronowego, driftera, golfistę, sprinterkę? Tak wielkiej przedsięwzięcia z wykorzystaniem żywych elementów jeszcze nikt nigdy nie zbudował. Do teraz
red bull kluge

fot.: Red Bull

Maszyna Goldberga, to system połączonych elementów, w którym jeden powoduje ruch drugiego z wykorzystaniem reakcji domino. Popchnij klocki, które wypuszczą bilę, ta uruchomi wiatrak, on przepchnie żaglówkę… i tak dalej. Tak to wygląda w teorii.

W praktyce to setki jeśli nie tysiące godzin spędzonych na próbach i powtarzaniu wszystkich etapów od nowa, synchronizowanie poszczególnych stacji, precyzyjne liczenie i serie eksperymentów. W przypadku dzieła Adama Sadowsky`ego dla Red Bulla, było to 17 dni pracy, podczas których on i ekipa wypracowali 3422 godziny robocze.

Rzecz działa się w starej bazie lotniczej El Toro w Kalifornii. Twórca dostał zadanie, by zbudować machinę wykorzystującą dużą przestrzeń oraz jedenastu specjalistów w swojej dziedzinie sportu. Nikt mu się do roboty nie wtrącał, ale był jeden warunek – ma być spektakularnie! Sam oceń jak wyszło.

W `Maszynie Sadowsky`ego` dla projektu Red Bull Kluge, użyto sportowców ekstremalnych: skater Joey Brezinski, golfista Rick Fowler, skater Ryan Sheckler, płotkarka i bobsleistka Lolo Jones, skydiver Sean MacCormac, rider BMX Drew Bezanson, trialowiec Danny MacAskill, drifter samochodowy Rhys Millen, mistrz off-roadu Bryce Menzies, legenda FMX Robbie Maddison i snowboarder Pat Moore.

Adam Sadowsky na co dzień zajmuje się produkcjami wideo, w których łączy naukę ze świetną rozrywką. Uwielbia jedno i drugie, dlatego zajął się kluge – czyli tłumaczeniem praw fizyki za pomocą niekonwencjonalnych środków, jak np. skoczek spadochronowy, drifter, helikopter, samochód offroadowy.


 


Dodał(a): gianni Środa 14.11.2012