Polski skoczek spadochronowy chce pobić światowy rekord

Projekt Jump For The Planet zakłada skok ze spadochronem wysokości 45 kilometrów. Polak chce nie tylko pobić rekord, ale też dzięki temu zebrać pieniądze dla najbardziej potrzebujących.
spadochron

Tomasz Kozłowski jest spadochroniarzem, psychologiem i mówcą motywacyjnym. Od lat łączy swoje zamiłowanie do sportu z chęcią niesienia pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Jego najnowszy projekt zakłada, że wykona skok z wysokości 45 km, co oznacza, że Polak zamierza pobić światowy rekord należący do Alana Eustace’a, który w 2014 roku ustalił go na poziomie 41 km.

Projekt Kozłowskiego nosi nazwę Jump For The Planet i polega na gromadzeniu funduszy pochodzących od darczyńców. Te z kolei pozwolą na instalowanie modułów mieszkalnych dla uchodźców klimatycznych i ofiar kataklizmów.

Mają być to małe domy i budynki użyteczności publicznej, które – w razie potrzeby – będzie można swobodnie przewozić. Najlepsze techniczne rozwiązania zostaną wyłonione podczas międzynarodowego konkursu.

Ambitnemu skoczkowi udało się pozyskać pomoc specjalistów z Paragon Space Development Corporation, którzy stworzyli specjalny kombinezon dla obecnego rekordzisty. Amerykańska firma zgodziła się udostępnić Polakowi technologię i będzie nadzorowała prace nad budową sprzętu dla Kozłowskiego.

Oprócz branżowych specjalistów, udało mu się również pozyskać poparcie w świecie polityki. Obecnie projekt Jump For The Planet wspierają Jerzy Buzek i – znany z innego historycznego skoku – Lech Wałęsa, który objął patronat nad całą akcją.


Nie jest to pierwsza charytatywna akcja, którą organizuje Tomasz Kozłowski. W 2017 roku pobił dwukrotnie rekord Polski skacząc ze spadochronem 50 razy jednego dnia, a każdy skok zadedykował innej chorej osobie, co pozwoliło mu zebranie ponad 200 tys. złotych na cele charytatywne. W 2018 roku podwoił swój wynik i wykonując 100 skoków w ciągu doby, zgromadził dla potrzebujących ponad pół miliona złotych.


ZOBACZ TAKŻE: NOWY SYMULATOR LOTÓW MICROSOFT JEST BARDZO REALISTYCZNY


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 10.10.2019