Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o CrossFicie

W nowym wydaniu miesięcznika CKM mamy wielki konkurs, w którym można wygrać box crossfitowy wart kupę kasy. Ale co to właściwie jest ten CrossFit? Przeczytaj, a dowiesz się wszystkiego.
PREV-_MG_2619.jpg
W najnowszym numerze CKM znajdziesz konkurs, w którym główną nagrodą jest wart czternaście tysięcy kompletny zestaw treningowy do CrossFitu od firmy Steelstorm, wiodącego polskiego producenta sprzętu sportowego, wyposażającego najlepsze kluby crossfitowe w Polsce. Co zrobić żeby wygrać? Kup magazyn CKM, tam znajdziesz opis zasad konkursu – są bardzo proste, każdy może wziąć udział i każdy może wygrać ! A jeśli nie wiesz czym jest CrossFit i „czym to się je”, przeczytaj nasz poradnik przygotowany pod czujnym okiem czołowych polskich trenerów tej dyscypliny. 

Czym jest CrossFit?
Najkrócej rzecz ujmując – CrossFit to ciągle zmieniany trening wykonywany na wysokiej intensywności z wykorzystaniem ruchów funkcjonalnych. Jest programem uniwersalnym przeznaczonym dla każdego – nieważne czy dopiero zaczynasz ćwiczyć czy jesteś sportowym wyjadaczem. Sposób układania jednostek treningowych ma umożliwiać ćwiczącym rozwój wszystkich dziesięciu cech motorycznych wyodrębnianych przez fizjologów sportowych. CrossFit rozwija sprawność wykorzystując wzorce ruchowe spotykane na co dzień przydatne w prozaicznych czynnościach. 

Jak wygląda trening?
Każdy zajęcia rozpoczyna solidna rozgrzewką trwająca z reguły około pół godziny. Po niej rozpoczyna się trening właściwy trwający maksymalnie dwadzieścia minut. Końcowa faza zajęć to wychodzenie z treningu. Na tym etapie wykonywane są ćwiczenia o dużo mniejszej intensywności. Wszystko w zgodzie z naczelną zasadą CrossFitu by trening podlegał nieustannym zmianom. Program treningowy ma być tak skonstruowany aby przygotowywał ćwiczących do każdej sytuacji „fizycznej”, zarówno w życiu codziennym jak i w sytuacjach ekstremalnych.

Czym są WOD i AMRAP?

WOD (Workout of the day, trening dnia) to zadanie, które należy wykonać podczas danego treningu. Zasadniczą cechą WOD jest zaskoczenie – uczestnicy zajęć do końca nie wiedzą, jakie czeka ich zadanie danego dnia. WOD zawsze zawiera wszystkie ćwiczenia charaktyerystyczne dla CrossFitu, wśród nich są: praca z sztangą i kettlebells, gimnastyka sportowa oraz trening kondycyjny - interwałowy lub wytrzymałościowy. CrossFit doczekał się rozbudowanej listy WOD, najstarsze i najtrudniejsze noszą kobiece imiona, tak jak huragany, żeby podkreślić ich dynamikę, inne nazwano na cześć amerykańskich bohaterów wojennych. AMRAP (As many rounds as possoble, tak dużo powtórzeń jak się da) to z kolei zadanie treningowe polegające na wykonaniu jak największej ilości powtórzeń ćwiczeń występujących po sobie w określonym czasie trwający maksymalnie dwudziestu minut. 

Co to jest skalowanie ćwiczeń?
To ważna w CrossFicie zasada polegająca na dobieraniu odpowiedniego obciążenia zgodnie z  możliwościami i stopniem wytrenowania ćwiczącego. Każdy WOD zapisywany jest w formie optymalnej pod względem liczby powtórzeń. Jeśli jednak jesteś początkującym crossfiterem musisz skalować WODy aby przetrwać trening i nie wyrządzić sobie krzywdy. Ale spokojnie – każdy trener podpowie ci w jaki sposób dane ćwiczenie można skalować i jak dobrać odpowiednie dla ciebie obciążenia.

Jakie efekty daje CrossFit?
Mądrze prowadzony trening crossfitowy musi uwzględniać przede wszystkim cel treningowy danej osoby, jej sprawność czy stan zdrowia. Odpowiednio prowadzony, trening CF może przynieść oszałamiające rezultaty. Należy pamiętać jednak o podstawoym założeniu CrossFitu, którym jest rozwój ogólnej sprawności fizycznej składającej się z dziesięciu cech motorycznych człowieka takich jak wytrzymałość sercowo-naczyniowa i oddechowa, wytrzymałość siłowa czyli zdolność organizmu do dostarczania, magazynowania i korzystania z energii, siła, gibkość, moc czyli zdolność mięśni do korzystania z maksymalnej siły w jak najkrótszym czasie, prędkość, koordynacja, zwinność, dokładność i równowaga.


Dodał(a): Redakcja CKM Sobota 18.10.2014