Navy Seals – trening komandosa

Zaimponowali ci pogromcy Osamy bin Ladena? Sprawdź, czy mógłbyś być jednym z nich
trening.jpg


Legenda US Navy SEALs nie narodziła się dopiero 2 maja 2011 r., czyli w dniu, w którym komandosi amerykańskiej marynarki wojennej wtargnęli do tajnej kwatery Osamy bin Ladena, najbardziej poszukiwanego terrorysty świata, i zabili go. SEALs już od kilku dekad są uważani za najlepszą jednostkę specjalną naszej planety. Perfekcyjna akcja eliminacji bin Ladena jest tylko tego najnowszym potwierdzeniem.

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH
„Seal” to po angielsku foka – i żołnierze SEALs często są tak przezywani. Ale nazwa jednostki nie pochodzi od sympatycznego ssaka, a skrótu rejonów, w których działają komandosi: „sea” (morze), „air” (powietrze) i „land” (ziemia). Powstali w 1962 r. SEALs zdobyli bojowe szlify w Wietnamie i brali udział we wszystkich wojnach, jakie od tamtego czasu toczyły USA. I w kilku, w których Ameryka oficjalnie nie brała udziału. Obecnie w SEALs służy około 2 tys. żołnierzy, którzy są  podzieleni na dziesięć kolejno ponumerowanych oddziałów, tzw. teamów. Absolutną  elitą , gdzie trafiają tylko najlepsi z najlepszych, jest wykonujący najtrudniejsze oraz najbardziej niebezpieczne akcje Team 6 (formalnie nazywa się zupełnie inaczej, ale skróty takie jak NSWDG i DEVGRU mało kto potrafi zapamiętać...).

SELEKCJA NIENATURALNA
Kandydaci do SEALs (tego „zwykłego”, o Team 6 nawet nie wspominamy) przechodzą  przez ciężkie wieloetapowe szkolenie trwające łącznie ponad rok. Wśród wielu warunków, jakie muszą spełnić przyszli komandosi, najważniejszym jest doskonała sprawność fizyczna. Na następnych stronach przedstawiamy zasady ich treningu opracowane na podstawie „Naval Special Warfare Physical Training Guide”, oficjalnego wojskowego przewodnika dla przyszłych komandosów SEALs.

ĆWICZENIA PODSTAWOWE
Pierwszy 24–tygodniowy trening US Navy SEALs (noszący nazwę BUD/S, co jest angielskim skrótem od „podstawowego kursu niszczenia podwodnego”) zaczyna się od prostego, ale wyczerpującego testu fizycznego. Składa się on tylko z pięciu elementów: pompek, brzuszków, podciągania oraz biegania i pływania. Kto nie potrafi wykonać tych ćwiczeń w błyskawicznym tempie (patrz tabelka na końcu), nie może być komandosem SEAL.

1.POMPKI mięśnie klatki piersiowej i ramion
Zrób podpór przodem, dłonie ustaw nieco szerzej niż szerokość  barków. Najważniejsza zasada: twój tułów, biodra i nogi cały czas muszą być wyprostowane i tworzyć jedną linię. Obniż ciało, zginając łokcie do momentu, aż ręce utworzą kąt prosty. Nie opieraj piersi o ziemię. Potem wyprostuj łokcie i wróć do pozycji początkowej. Pomijając pracujące ręce, całe twoje ciało ma być sztywne jak belka.

2. BRZUSZKI
mięśnie proste i skośne brzucha
eżąc na plecach, zegnij nogi w kolanach, tak  żeby pięty były ok. 25 cm od pośladków. Ręce skrzyżuj na klatce piersiowej, dłonie opierając na górnej części piersi albo ramion. Napnij brzuch i unieś tułów w górę w ten sposób, by łokcie dotknęły ud tuż pod kolanami – ale oczywiście nie możesz oderwać dłoni od ramion! Gdy to zrobisz, połóż się znów na plecy.

3. PODCIĄGANIE mięśnie grzbietu i ramion
Złap drążek nachwytem (czyli „od góry”) i zawiśnij na wyprostowanych ramionach z dłońmi rozstawionymi nieco szerzej niż barki. Podciągnij się do góry, tak żeby broda znalazł a się nad drążkiem. Nogi możesz mieć skrzyżowane albo proste, ale w żadnym wypadku nimi nie machaj. W dół opuszczaj się powoli, kontrolując swój ciężar.

ĆWICZENIA SIŁOWE
Oprócz wymienionych wcześniej „obowiązkowych” ćwiczeń komandosi i kandydaci na komandosów SEALs zwiększają siłę, trenując z przyrządami, m.in. ze sztangielkami. Opisane poniżej ćwiczenia są przykładowe i jednymi z wielu – ważne jest równomierne wytrenowanie tak górnych, jak i dolnych części ciała.

1. WYCISKANIE ŻOŁNIERSKIE mięśnie ramion
Stań wyprostowany. Sztangielki trzymaj w ugiętych rękach po obu stronach głowy na wysokości brody – tak jakbyś trzymał dużą sztangę. Potem energicznym ruchem wypchnij ciężarki do góry. Utrzymaj je 2–3 sekundy, a następnie wróć do pozycji początkowej. Wagę sztangielek dobierz indywidualnie do swoich możliwości. W wersji optymalnej wykonaj ćwiczenie 3 razy po 10 powtórzeń.

2. WYKROK mięśnie nóg
Stań wyprostowany ze sztangielkami trzymanymi wzdłuż ciała. Zrób krok do przodu, zginając nogę wykroczną (przednią), tak żeby pomiędzy udem i podudziem utworzył się kąt prosty. Plecy musisz mieć wciąż  wyprostowane, noga zakroczna (tylna) może lekko dotknąć ziemi. Wróć do pozycji wyjściowej i zrób wykrok drugą nogą. Powtórz to 8–10 razy w trzech seriach.

TEST KANDYDATA NA KOMANDOSA SEAL
To egzamin wstępny przed szkoleniem BUD/S, potem wielokrotnie powtarzany podczas całego kursu (w miarę szkolenia minimalne wymagania są podwyższane). Jednak „minimum” nie jest w SEALs mile widziane – większość żołnierzy osiąga dużo lepsze wyniki.ki.

 WYMAGANE UMIEJĘTNOŚCI
 MINIMUM  OPTIMUM
 Pływanie 500 jardów (457m)
(żabką, potem 10 minut odpoczynku)
 12,5 min  9,5 min
 Pompki (czas: 2 min, potem 2 min odpoczynku)  42  100
 Brzuszki (czas: 2 min, potem 2 min odpoczynku)  50  100
 Podciąganie (bez limitu czasowego, potem 10 minut odpoczynku)  6  25
 Bieg 1,5 mili (2414m) (tylko w spodenkach i butach)  11 min
9,5 min


Dodał(a): Mateusz Zieliński Piątek 07.09.2012